Tábor se každý den mění, za asistence a materiální pomoci nevládních organizací je zdejší život stále více organizovaný. Zdá se, že někteří lidé zde hodlají zůstat i déle.
První dva měsíce žil Abdalazíz v provizorním stanu. "Teď budu díky dřevěným prknům lépe chráněn," svěřuje se muž, který přijme do své chýše o ploše devět metrů čtverečních dalších osm běženců. "Chci zůstat ve Francii, která mi nabídne větší ochranu," cituje agentura AFP mladého Súdánce, který prý utekl před masakry v Dárfúru a doufá, že s jeho žádostí o azyl to dopadne dobře.
Tábor má už svou samosprávu a nedávno byl připojen k městskému vodovodu a elektrické síti
Zůstat déle ve Francii chce i část Afghánců, kteří se seskupili a s dalšími Asiaty vytvořili "obchodní čtvrť". I zde jsou pevně vybudované chýše k bydlení, v některých se navíc prodává různé zboží. Limonády, toaletní papír či konzervy jsou za bezkonkurenčně nízké ceny. "Začali jsme prodejem několika limonád a rozšířili jsme se," vysvětluje třicetiletý Arian z Džalalabádu. Denně má desítku klientů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp