Ústavní odborníci, kteří nemají rádi Zemana, chtějí omezovat prezidentské pravomoci. Právník o tom promluvil zcela natvrdo

20.09.2017 23:05

Ústavní právník Právnické fakulty UK Marek Antoš, místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Jan Farský (STAN) a člen téhož výboru Zdeněk Ondráček (KSČM) debatovali ve středečních Událostech, komentářích ČT o tom, zda je třeba měnit českou ústavu a například posilovat či oslabovat pravomoci prezidenta.

Ústavní odborníci, kteří nemají rádi Zemana, chtějí omezovat prezidentské pravomoci. Právník o tom promluvil zcela natvrdo
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Na zámku v Lánech se pod záštitou prezidenta konalo sportovní odpoledne. Ve čtyřhře, jeden set, zvítězili Petra Kvitová a Miroslav Sklenář, šéf hradního protokolu

„Jak se v té debatě mezi odborníky projevuje to, jak se který z nich staví přímo k Miloši Zemanovi? Takto natvrdo to řekněte,“ vyzval ústavního právníka Marka Antoše moderátor David Borek.

„Já si myslím, že se to do jisté míry projevuje a že to není dobře,“ odpověděl Antoš. U všech tří našich prezidentů se prý ukázalo, že ten kabát, který jim ústava obléká, je jim poněkud těsný. Podle experta máme tedy dvě možnosti. Buď onen ústavní kabát rozšířit, nebo ho zúžit. „Jedna možnost je, že zvýšíme pravomoci prezidenta republiky, nebo druhá možnost podle mě je ten kabát zúžit či přinejmenším zpřesnit, když si řekneme, že vláda určuje politiku a prezident to musí respektovat. Já sám jsem spíše stoupencem oslabení prezidenta,“ prozradil Antoš.  

Podle české ústavy postavení prezidenta není příliš silné, ale prezident občas výrazně komplikuje sestavování vlád či sjednávání mezinárodních smluv. Je sice pravda, že to dělali všichni tři novodobí čeští prezidenti, takže je to svého druhu ústavní zvyklost, ale to ještě neznamená, že je to v pořádku.

Ondráček dal za pravdu Antošovi v tom, že debaty o ústavě se často vztahují právě k osobě Miloše Zemana, a ani podle komunisty to není správně.

Farský okamžitě doplnil, že ústava je základním zákonem státu, k tomuto základnímu zákonu patří i ústavní zvyklosti a ty bohužel Miloš Zeman jako prezident označil za idiotské. Kromě toho Zeman postupoval proti duchu ústavy, když si bezproblémově jmenoval svou vládu Jiřího Rusnoka, ačkoli dobře věděl, že jeho vláda nedostane důvěru, a nechal tuto vládu vládnout půl roku.  

Co když něco podobného předvede prezident i po těchto volbách, ptal se Farský. Domnívá se proto, že by bylo vhodné ústavu změnit, tak aby byl druhý pokus pro sestavování vlády odebrán z rukou prezidenta. Jinak se podle Farského můžeme dostat k poloprezidentskému systému.

Ondráček kontroval, že první český prezident Václav Havel či druhý prezident Václav Klaus např. odmítali odvolat toho či onoho ministra, ačkoli na tom trvali premiéři. Ukazuje se tedy, že náš ústavní systém nějak funguje a nějaké zásadní ústavní změny nejsou třeba. Pokud bychom měnili ústavu, i podle komunisty by tak stačilo činit jen v drobnostech.  

Nakonec se oba politici shodli na tom, že i přes těžkosti, které prezidenti svým chováním někdy způsobují, je v pořádku zachovat přímou volbu prezidenta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…