Ústavní soud odmítl stížnost Afghánce, který nechtěl zpět do Maďarska

28.01.2016 15:33 | Zprávy

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost afghánského migranta, který kvůli obavě z porušování lidských práv nesouhlasil s předáním do Maďarska. Právě Maďarsko by podle českého ministerstva vnitra mělo na základě dublinských nařízení rozhodovat o Afgháncově žádosti o azyl. Podle ústavních soudců se migrantovi nepodařilo prokázat, že mu v Maďarsku hrozí nelidské zacházení. Stížnost proto odmítli jako zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení.

Ústavní soud odmítl stížnost Afghánce, který nechtěl zpět do Maďarska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Podle Afgháncovy stížnosti Maďarsko není „bezpečnou zemí“. Poukázal na legislativní změny v azylové oblasti přijaté v době loňské migrační krize. Tamní přijímací procedura prý vykazuje systémové nedostatky.

Ministerstvo vnitra loni v září rozhodlo, že mužova žádost o udělení mezinárodní ochrany je nepřípustná a že má případný azyl řešit v Maďarsku, kde podle všeho vstoupil na území Unie. Vnitro mělo za to, že Maďarsko je jakožto členský stát EU bezpečnou zemí, kde státní moc garantuje dodržování lidských práv. Afghánec podal žalobu, které však Krajský soud v Hradci Králové nepřiznal odkladný účinek.

Afghánec neprokázal existenci důvodné obavy

Podle ústavních soudců muž v následné stížnosti jen opakoval tvrzení, s nimiž se už vypořádalo vnitro a poté i krajský soud. „ÚS tudíž sdílí jejich přesvědčení, že stěžovatel neprokázal existenci důvodné obavy, že bude v Maďarsku vystaven reálné hrozbě mučení, nelidského či ponižujícího zacházení, respektive že by v Maďarsku existovaly v přijímací proceduře pro žadatele o azyl systémové nedostatky pramenící například ze zdlouhavosti identifikační procedury, nedostatečné kapacity přijímacích zařízení a životních podmínek v dostupných zařízeních,“ stojí v usnesení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…