Ústavní soud odmítl stížnost bývalé Čunkovy sekretářky Urbanové. Chtěla vyšší odškodné

18.03.2015 13:14

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Marcely Urbanové, někdejší sekretářky lidoveckého politika Jiřího Čunka a svědkyně v jeho trestní kauze. Justice Urbanové přiznala právo na omluvu a odškodnění 80.000 korun, důvodem byly Čunkovy výroky na její adresu. Žena se však domáhala mnohem vyššího odškodnění. ÚS její stížnost označil za zjevně neopodstatněnou, zjistila dnes ČTK z usnesení v soudní databázi.

Ústavní soud odmítl stížnost bývalé Čunkovy sekretářky Urbanové. Chtěla vyšší odškodné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Justice podle Urbanové dostatečně nezohlednila závažnost a intenzitu zásahu do jejích osobnostních práv a do práva na nerušený soukromý a rodinný život. Podle ústavních soudců ale rozsudek stojí na jasných a srozumitelných úvahách. Závěry ohledně výše peněžité náhrady jsou věcně i logicky obhajitelné, stojí v usnesení senátu se zpravodajem Vladimírem Kůrkou.

Čunek už dříve omluvu Urbanové poslal, odškodnění zaplatil. Přesto i on podal ústavní stížnost, o které dosud ÚS nerozhodl.

Spor o omluvu navazuje na složitou a vleklou kauzu údajné korupce. Čunek čelil podezření, že jako vsetínský starosta převzal v roce 2002 půlmilionový úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla právě někdejší sekretářka. Stíhání Čunka státní zástupce zastavil, stejně jako následné stíhání Urbanové pro křivou výpověď.

Urbanová chtěla po Čunkovi deset milionů

Urbanová pak podala na Čunka žalobu na ochranu osobnosti. Za údajné zničení pověsti požadovala deset milionů korun a omluvu. Taktéž si přála, aby soudy uložily Čunkovi povinnost zdržet se dalších vyjádření vůči její osobě. Krajský soud v Ostravě Urbanové přiznal omluvu a 80.000 korun. Vrchní soud v Olomouci verdikt v podstatných bodech potvrdil, pouze rozšířil rozsah Čunkovy omluvy.

Podle pravomocného rozsudku Čunek poškodil práva své bývalé podřízené některými tvrzeními v médiích a zveřejněním osobní korespondence. Za největší zásah soudy považovaly to, že Čunek označil Urbanovou za lhářku. Požadavek žalující strany, aby se Čunek musel v budoucnu zdržet veškerých výroků o ženě, ale justice odmítla jako protiústavní.

Kauza nepotvrzené korupce na čas zmrazila politickou kariéru Čunka, který v letech 2006 až 2009 vedl KDU-ČSL. Nyní je senátorem a znovu také starostou Vsetína.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…