Už troje velké noviny z USA napsaly: V Sýrii s Putinem prohráváme

15. 2. 2016 9:41

Reportér amerického deníku The Wall Street Journal Jay Solomon poukazuje na narůstající podporu ruské vojenské přítomnosti v Sýrii. Stále více států na Blízkém východě věří, že by Rusko mohlo dovést celý konflikt do úspěšného konce.

Už troje velké noviny z USA napsaly: V Sýrii s Putinem prohráváme
Foto: archiv
Popisek: Sergej Lavrov a John Kerry

Anketa

Uzavřít makedonskou a bulharskou hranici s Řeckem, nepouštět uprchlíky. Toť plán V4, který vadí Merkelové. Podporujete ho?

99%
1%
hlasovalo: 11213 lidí

Americké spojence na Blízkém východě podle Solomona rozděluje postoj k sílícím vojenským operacím ruských sil v Sýrii. V důsledku jejich působení znatelně klesají akce syrské opozice a naopak roste moc prezidenta Bašára Asada. S tím mají problém zejména Turecko, Katar a Saúdská Arábie. Naopak Egypt, Jordánsko a Spojené arabské emiráty vyjadřují ochotu s Moskvou spolupracovat. Izrael věří, že by Rusko mohlo napomoci tomu, aby proti němu Írán omezil své operace v Sýrii.

„Z diskusí s našimi ruskými protějšky jsme získali dojem, že Moskva se zaměřuje především na teroristické organizace. V tomto bodě jsme zajedno,“ cituje Salomon vyjádření egyptského ministra zahraničí Sameha Shoukry a připomíná, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov jednal spěšně o Sýrii také se svým protějškem ze Spojených arabských emirátů Abdullahem bin Zayed al-Nahyanem. „Jordánsko dokonce zřídilo v Ammánu společně operační středisko s Ruskem, aby tak obě země mohly koordinovat svoji činnost v Sýrii,“ píše Solomon.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Jak ovšem Solomon připomíná, samotné Spojené státy obviňují Moskvu ze sabotáže diplomatického procesu a tvrdí, že se Rusové místo na Islámský stát zaměřují především na pozice umírněné syrské opozice. „Ani arabské vlády všechny bezvýhradně nesouhlasí s ruskými operacemi, ale i přes ofenzivu v Aleppu a značné civilní oběti je do značné míry tolerují. Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty mezitím avizovaly, že jsou připraveny vyslat do Sýrie na pomoc koalici vedené Američany své vlastní jednotky,“ uvádí Solomon.

Podle některých amerických politiků však má toto oznámení pouze vyvinout větší tlak na Bílý dům a „popostrčit“ jej k nějaké větší akci. „Turecký prezident Recep Erdogan zase tento týden na dálku pohrozil Obamově administrativě, když označil jí podporované kurdské jednotky za teroristické organizace. Společně se Saúdskou Arábií a Katarem čím dál tím víc dává i Turecko najevo své znepokojení nad ruskými vojenskými operacemi v Sýrii. Jak již bylo zmíněno, naopak Izrael, Jordánsko, Spojené arabské emiráty a Egypt s Moskvou spolupracují.“

Ruským silám společně s Asadovou armádou se v posledních týdnech podařilo zatlačit syrské povstalce až k turecké hranici. „Mnoho zemí na Blízkém východě poukazuje na to, že Spojené státy operovaly v Sýrii po celé čtyři roky a v oblasti vznikl pouze chaos. Nyní věří, že přítomnost Ruska v Sýrii by mohla přinést potřebný zvrat,“ cituje Solomon experta z think-tanku The Atlantic Council Faysala Itaniho.

The Wall Street není prvním americkým deníkem, který se pozastavuje nad nesouladem amerických spojenců na Blízkém východě a stále složitější pozicí samotných Spojených států v očích mnoha z nich. Před několika málo dny ParlamentníListy.cz informovaly o textu publikovaném americkým deníkem The New York Times, kde celou situaci popisoval hlavní zpravodaj deníku David E. Sanger. „Američtí představitelé se pomalu smiřují s tím, že o politické řešení vzhledem k úspěšné ofenzivě ruských sil společně s armádou prezidenta Asada nebude již zájem, protože nebude s kým jednat,“ konstatoval Sanger.

Američané se podle Sangera začínají pomalu s touto skutečností smiřovat. „Rusku se podařilo naprosto změnit podobu celého konfliktu. Najednou má Asad navrch a syrská opozice podporovaná Washingtonem je na ústupu. Rusům se mimo jiné podařilo zablokovat cesty, přes které CIA dodávala povstalcům zbraně. Obamova administrativa možná bude muset přikročit k plánu B, který představuje přímý vojenský zásah. Tomu se přitom snažil americký prezident od samého začátku vyhnout,“ uvedl Sanger. Spojené státy kritizoval za jejich řešení konfliktu v Sýrii také odcházející francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Obamovi vyčetl především nedůslednost, s jakou od počátku konfliktu přistupuje k Asadovi. Americký prezident měl podle jeho názoru zasáhnout silou ihned poté, co Asad použil chemické zbraně.

Do třetice o snižujícím se vlivu Spojených států na dění v Sýrii píše editor amerického deníku The Washington Post Fred Hiatt. V souvislosti s aktuálními mírovými rozhovory v Mnichově připomíná, že o blížícím se míru hovořil s velkou nadějí americký ministr zahraničí John Kerry již před třemi lety. „Zatím tomu však nic nenasvědčuje. Bývalý velvyslanec USA Nicholas Burns, který byl přítomen v Mnichově, přiznal, že Putin Spojené státy v Sýrii naprosto přelstil. Hovořil o ponížení a přenechání vedoucího postavení ruským silám,“ poukazoval Hiatt.

Celý text z The Washington Post je ZDE

Hiatt Kerrymu vyčítá jeho víru v to, že Írán, Rusko a Asadova armáda přijmou názor na věc shodný se Spojenými státy. „Až příliš často se nechal od Rusů přinutit k ustupování. I po těchto zkušenostech však ve svém diplomatickém úsilí nepolevuje. Na jednu stranu je jeho houževnatost obdivuhodná. Na straně druhé může falešná představa o budoucím míru vše pouze zhoršit. Je třeba si ovšem přiznat, že téměř všechny možnosti, které měl Obama od začátku k dispozici, byly značně riskantní. V každém případě se ukazuje, že obdobná diplomacie se Spojeným státům příliš nevyplácí. Důkazem je i Severní Korea, která se dle Washingtonu neměla stát jadernou velmocí, a přesto se tak stalo.“

Kerryho diplomatickému úsilí nedůvěřuje ani válečný veterán z Vietnamu a republikánský senátor John McCain. „Nesdílím jeho naděje na dohodu v Sýrii. Putin totiž praktikuje diplomacii ve službách vojenské agrese. Jediná věc, která se změnila v souvislosti s ambicemi ruského prezidenta, je to, že jsou ještě mnohem větší. S jídlem prostě roste chuť,“ cituje Hiatt McCaina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z Hradu zahřmělo na Českou televizi

11:45 Z Hradu zahřmělo na Českou televizi

Před novináře dnes předstoupil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, aby se vyjádřil k aktuá…