Klidně si vše vyfoťte, ať všude vidí, jak jsou Holanďané maximálně otevření. Ničím se netajíme,“ sdělil reportéru ParlamentníchListů.cz šéf volební komise v podniku Wurst and schnitzelhaus, v takové „buřtárně a řízkárně“, na hlavním nádraží v Amsterdamu. Tři dívky, které zrovna dovolily, se netajily svou náklonností k zeleným. Ostatně k volbám se dostavilo přes osmdesát procent voličů. Zvítězila vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii, Wildersova Strana pro svobodu zůstala za očekáváními a nejvíc nových křesel v Tweede Kamer, zdejší poslanecké sněmovně, získala právě Zelená levice.
Politici k výsledkům
„Potřetí v řadě vyšla Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) z voleb jako největší. Jde také o noc, kdy Nizozemí po brexitu a Trumpovi řeklo ne populismu,“ sdělil ještě v noci v Haagu premiér a lídr VVD Mark Rutte, jehož strana deset poslaneckých mandátů ztratila. „Děkuji voličům PVV, vyhráli jsme křesla a Rutte mi neunikl,“ napsal šéf Strany pro svobodu Geert Wilders, jemuž se přezdívá „peroxidový démon“, na twitteru. PVV získala čtyři nová křesla. Právě Wilders se dlouhodobě prezentuje jako protiislámský politik. Před volbami prohlašoval, že by byl pro uzavření mešit. Kvůli útokům na islám musí mít také nepřetržitě ochranku.
„Vedli jsme speciální kampaň. A je zde někdo, komu za to dlužím, což je má drahá Jolein,“ obrátila se třicetiletá vycházející hvězda holandské politiky Jesse Klaver, šéf Zelené levice, na pódiu na svou manželku. Políbil ji a vytryskly mu slzy štěstí. Pro jeho stranu volby dopadly opravdu výborně, získala čtrnáct nových křesel. Nejvíce mandátů, devětadvacet, naopak ztratila Strana práce (PvdA).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský