„Já si myslím, že ve studené válce Rusko neprohrálo, bylo to složitější, prohráli jsme v souboji dvou socioekonomických systémů. Já osobně nejsem žádným podporovatelem kapitalismu, ale je nutné přiznat, že je v některých aspektech silnější než socialismus. Studená válka skončila remízou,“ konstatoval Filitov. Vincent mu dal v zásadě za pravdu. Z jeho úst však také zaznělo, že Američané vnímali komunismus jako něco nepřátelského.
Podle Filitova sehrál zásadní roli faktor jaderných zbraní. Americký prezident Roosevelt udělal chybu, když Stalinovi neprozradil, že existuje projekt na vývoj jaderné bomby. Stalo se tak na naléhání Churchilla a Stalin reagoval až hystericky, když se o atomové bombě dozvěděl z vlastních zdrojů. Vincent však Roosevelta hájil, když konstatoval, že by o atomové bombě možná Stalinovi i řekl, ale zemřel dřív, než to stačil udělat.
„Nefér“ postup obou stran
Oba historici se shodli na tom, že se vedly poměrně obsáhlé debaty o tom, co se stane s Polskem, ale otázka Československa byla ponechána stranou. Mezi Československem a Sovětským svazem ostatně existovala spojenecká smlouva od roku 1943. Podle Vincenta je ovšem pravda, že rok 1948 byl pro politiky v USA překvapením. Překvapením bylo také to, že byli z Československa do Ruska vydáváni občané, na které si Moskva ukázala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp