V ČT se střetli dva historici, jeden z Ruska, druhý z USA. Když došlo na Ukrajinu, nastalo ticho

19.05.2015 21:40 | Zprávy

V úterním Hyde Parku České televize se setkali historik z Keene State College Paul Vincent s historikem Alexejem Filitovem z Ruské akademie věd. Hovořili o konci druhé světové války, o studené válce a jejích dopadech na současnost. Filitov zdůrazňoval, že Sovětský svaz rozhodně studenou válku neprohrál. Došlo i na Československo a jeho poválečný vývoj. A kdy byl svět nejblíže třetí světové válce?

V ČT se střetli dva historici, jeden z Ruska, druhý z USA. Když došlo na Ukrajinu, nastalo ticho
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Historici Paul Vincent a Alexej Filitov v pořadu ČT Hyde park

„Já si myslím, že ve studené válce Rusko neprohrálo, bylo to složitější, prohráli jsme v souboji dvou socioekonomických systémů. Já osobně nejsem žádným podporovatelem kapitalismu, ale je nutné přiznat, že je v některých aspektech silnější než socialismus. Studená válka skončila remízou,“ konstatoval Filitov. Vincent mu dal v zásadě za pravdu. Z jeho úst však také zaznělo, že Američané vnímali komunismus jako něco nepřátelského.

Podle Filitova sehrál zásadní roli faktor jaderných zbraní. Americký prezident Roosevelt udělal chybu, když Stalinovi neprozradil, že existuje projekt na vývoj jaderné bomby. Stalo se tak na naléhání Churchilla a Stalin reagoval až hystericky, když se o atomové bombě dozvěděl z vlastních zdrojů. Vincent však Roosevelta hájil, když konstatoval, že by o atomové bombě možná Stalinovi i řekl, ale zemřel dřív, než to stačil udělat.

„Nefér“ postup obou stran

Oba historici se shodli na tom, že se vedly poměrně obsáhlé debaty o tom, co se stane s Polskem, ale otázka Československa byla ponechána stranou. Mezi Československem a Sovětským svazem ostatně existovala spojenecká smlouva od roku 1943. Podle Vincenta je ovšem pravda, že rok 1948 byl pro politiky v USA překvapením. Překvapením bylo také to, že byli z Československa do Ruska vydáváni občané, na které si Moskva ukázala.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…