Co bude dál s Ukrajinou? Zůstane i v budoucnu mimo NATO, jak navrhuje prezident Miloš Zeman? V úterních Událostech, komentářích České televize o tom diskutovali Alexandr Vondra (ODS), 1. místopředseda KSČM Petr Šimůnek, politický geograf Michael Romancov a bezpečnostní analytik Jan Schneider.
Hitler, Zeman a finlandizace
Ukrajina dnes není na členství v NATO připravena a Aliance není připravena přijmout Ukrajinu, prohlásil hned na úvod Vondra. Ukrajina na to není prý připravena z hlediska své struktury obrany, stejně tak není konsenzus o jejím případném přijetí mezi členy NATO. K tomu je ale třeba říct i B. To totiž neznamená, že by měl prezident Zeman vydávat Ukrajině hraběcí rady, poznamenal nespokojeně. Zvláště s přihlédnutím k české historii, např. k Mnichovu. A kdyby nám někdo v roce 1991 tvrdil, že tehdy ještě existující Československo je umělý konstrukt a měli bychom podstoupit "finlandizaci", rozhodně by se nám to prý nelíbilo. Jak Vondra dále připomněl, o Československu jako umělém státě hovořil už Hitler.
"Navíc, když si prezident Zeman bere do úst "finlandizaci," když si ji Finové ve skutečnosti na Sovětském svazu vybojovali, tak je to zvláštní," podotkl Vondra

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp