Na pietním aktu u památníku uvedl premiér Bohuslav Sobotka: „Historické skutečnosti je potřeba si připomínat. Dějiny není možné stále znovu přepisovat podle toho, jak se to zrovna komu hodí. Dnes jsme konfrontováni s tragickými událostmi na Ukrajině, s nepřijatelnými zásahy Ruska do suverenity této země. Válečné vítězství spojenců ve II. světové válce ale nelze účelově spojovat se současným děním. Padlí ruští vojáci i ti, kteří padli tady, nemohou za chování současné ruské vlády,“ uvedl premiér s tím, že padly miliony lidí z různých zemí. „Společnými nepřáteli byly rasismus, fašistická ideologie, zrůdná mašinérie koncentračních táborů. V naději milionů těchto spojeneckých sil byla do velké aliance vetknuta také hluboká naděje v poválečný mír a spolupráci. O takový svět bychom se měli snažit i dnes. Hrdinství vojáků II. sv. války bychom si proto nikdy neměli přestat připomínat stejně jako hodnoty, v jejichž jménu položili svůj život,“ dodal.
Filip: Měli bychom být důstojnými následovníky
Po premiérovi připomenul památku vojáků předseda KSČM Vojtěch Filip. Věnoval se významu ostravské operace. „Připomínáme si mrtvé vojáky Rudé armády, vojáky 1. čs. armádního sboru, partyzány, mnoho zajatců, kteří prošli II. sv. válkou. Stejně tak si musíme připomenout transporty smrti, abychom si uvědomili, že skutečně nelze přepsat historii,“ uvedl Filip. „Nikomu, kdo by chtěl účelově přepsat historii, se nesmí dostat sluchu,“ dodal. „Byl bych rád, abychom byli důstojnými následovníky těch, kteří osvobozovali Československo, abychom nezapomněli na historii, nepodlehli bourání pomníků,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá