V Praze dnes odhalí pomník Janu Palachovi. Bude u toho Schapiro

16. 1. 2016 6:44

Ve výroční den sebeupálení Jana Palacha, který svým burcujícím činem protestoval proti pasivitě lidí několik měsíců po okupaci vlasti, odhalí dnes město Praha jeho pomník. Je dílem amerického sochaře a architekta českého původu Johna Hejduka (1929 až 2000) a stojí na Alšově nábřeží.

V Praze dnes odhalí pomník Janu Palachovi. Bude u toho Schapiro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotografie Jana Palacha na jeho hrobu

Dnes v 15:00 se odhalení památníku s názvem Dům matky a Dům syna zúčastní rodina autora, americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro a pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Pomník tvoří dvě přibližně šestimetrové geometrické plastiky, z hranatého soklu vycházejí plameny. Světlá představuje postavu syna-světlonoše a tmavá trpící matku. Doplňuje ho pamětní deska s básní amerického spisovatele Davida Shapira Pohřeb Jana Palacha. Napsal ji v roce 1969 na základě novinové zprávy o Palachově činu a sama se stala inspirací Johnu Hejdukovi.

Skulptury byly v dřevěné podobě v 90. letech vztyčeny na Pražském hradě jako Hejdukův dar Václavu Havlovi a lidem v Československu. Tehdy měly název Dům pro sebevraha a Dům pro matku sebevraha. Pro současnou instalaci z trvalejšího materiálu byl zvolen jiný název především proto, že čin Jana Palacha není v tuzemském prostředí vnímán jako sebevražda, ale převážně jako oběť a odvážný krok. Student Filozofické fakulty UK Jan Palach se 16. ledna 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci a proti tomu, jak rychle lidé rezignovali na jakýkoli odpor proti ní.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němci moc nevědí, co je Schulz zač, vysvětluje znalec Kechlibar raketový růst popularity. Zatím prý mají radost, že je úplně jiný než chladná Merkelová

20:42 Němci moc nevědí, co je Schulz zač, vysvětluje znalec Kechlibar raketový růst popularity. Zatím prý mají radost, že je úplně jiný než chladná Merkelová

ROZHOVOR Kandidát SPD na kancléře Martin Schulz těží ze své novoty na scéně, ale do voleb schází ješ…