Veřejné slyšení k petici za zrušení Babišem obhajované a opozicí hojně kritizované elektronické evidence tržeb se v Senátu konalo ve středu 26. června. Na úvod slyšení vystoupil předkladatel petice, básník a aktivista Ivo Hucl ze Šťáhlavy. Pochlubil se i tím, že se mu pod petici podařilo shromáždit přibližně dvacet tisíc podpisů, a to nejen od živnostníků a majitelů provozoven, ale například i od rockových kapel. Kromě toho se petice těší i z podpory čtyřiadvaceti senátorů. Někteří členové vládní koalice sice začali v posledních dnech navrhovat z EET jakési úlevy v podobě odkladu nástupu třetí a čtvrté vlny evidence. Ale úlevy, které z EET podnikatelům plynou, jsou i tak podle Hucla nedostatečné. Za názorem, že by EET mělo skončit, si stojí. „Přesná čísla, kolik lidí kvůli EET s podnikáním skončilo, zatím nemáme,“ přiznal Hucl. „S podnikáním končí důchodci a namísto toho dělají melouchy,“ rozvedl nicméně, co se mu doneslo, a odkázal na jeden z fenoménů socialismu, tedy práci u sousedů na černo, za odměnu či movité výhody. Důvodem toho je podle aktivisty, že lidé vyjadřují nespokojenost s politikou Andreje Babiše. „Zákon si plete tržby a příjmy. Problémy mají staří lidé, kteří nejsou schopni překonat technologickou bariéru ale i e-shopy,“ ilustroval, jak vidí situaci. A navíc „skutečně rychlý internet“ mají podle něj v Česku jen zhruba 3 procenta domácností. „Někteří řemeslníci si navíc technologie kvůli podnikání nechtějí pořizovat už z principu,“ dodal.
V diskuzi odborníků k EET vystoupil senátor za Berounsko a Prahu-západ Jiří Oberfalzer, který na konci ocenil její věcnost. Kromě něj vystoupil i Pavel Štohl ze senátního výboru pro hospodářství. Štohl poukázal na to, že jakási obdoba evidence tržeb funguje v sousedním Rakousku. Jsou v ní ale zřízeny přesné výjimky podle výše obratu a zisku. „Pokud bychom měli nějaké další výjimky v EET činit, tak ať je to podle obratu,“ podotkl Štohl.
Následně se slova zhostila Alena Schillerová, která do Senátu dorazila v čele delegace ministerstva financí. Schillerová je známá svou dlouho praxí na finanční správě. Od loňského ledna pak působí jako náměstkyně ministra financí. Během vládní krize se o ní vážně hovořilo jako o nové šéfce rezortu financí za ANO, tedy ještě předtím, než návrh Andreje Babiše premiér Bohuslav Sobotka odmítl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž