V Turecku běží zátah na vysokoškolské pedagogy. Prý ohrožují demokracii

15. 1. 2016 15:38

Turecké úřady dnes zatkly čtrnáct akademiků a na dalších sedm je vydán zatykač. Provinili se tím, že podepsali prohlášení, ve kterém se domáhají ukončení násilností mezi vládou a tureckou kurdskou menšinou. Prohlášení, které celkem podepsalo více než 1100 tureckých akademiků, kritizuje vládní vojenské operace na jihovýchodě země. Informuje Today's Zaman.

V Turecku běží zátah na vysokoškolské pedagogy. Prý ohrožují demokracii
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Turecko začalo vyšetřovat několik akademiků, kteří podepsali dokument, v němž odsuzují vládní vojenské postupy a volají po konci násilí na jihovýchodě země. Následně policie zatkla čtrnáct z nich a na dalších sedm je vypsán zatykač.

Ti jsou nyní obviněni z „veřejného očerňování tureckého národa, Turecké republiky, tureckého parlamentu, vlády a soudních institucí státu,“ a také z „šíření propagandy teroristické organizace Kurdské strany pracujících“.

Počínání 1128 akademiků, kteří jsou pod prohlášením podepsání, odsoudila i státní univerzita Kocaeli, která spolu se svým vyjádřením začala jednotlivé signatáře vyšetřovat.

„Tvrdit o operacích na jihovýchodě země, které provádějí turecké bezpečnostní složky pro zajištění jednoty a solidarity našeho státu, že jsou ‚masakr a krveprolití‘ a naprosté pohrdání našimi mučedníky, kteří ztratili životy v této snaze, je v naprostém rozporu z konceptem demokratických práv a svobod,“ znělo vyjádření univerzity.

Celý text zde

K zatýkání a veřejnému odsouzení akademiků došlo jen několik dní poté, co prezident Erdogan označil intelektuální elity Turecka za „pátou kolonu zahraniční moci“. Signatáře prohlášení označil prezident za „kolonialisty“ a „zrádce“ a dodal „Žádám všechny naše instituce: Každý, kdo profituje na tomto státu, avšak nyní se stal jeho nepřítelem, musí být neprodleně potrestán.“

Signatáři prohlášení nyní čelí disciplinárním komisím i jinde než jen na univerzitě Kocaeli. Univerzita v Gaziantepu postavila čtyři své zaměstnance před disciplinární komisi, univerzita Arel pět svých zaměstnanců suspendovala a přidávají se další vzdělávací instituce, jež podnikají kroky proti těm, kdo podepsali kritické prohlášení. Spolu s tím se rozbíhají i další policejní vyšetřování.

Tři ze signatářů dokonce navštívila v jejich domovech protiteroristická policejní jednotka, která během zátahů zabavovala i počítače a mobilní telefony akademiků obviněných z „šíření propagandy teroristické organizace“.

Iniciativa i přes tvrdý nátlak vládních institucí však stále získává další podpisy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Justiční zločin, to volá do nebe. Policista se přizná, že to celé ušil, a soudci je to jedno. John Bok vychrlil na adresu justice taková slova, že za ně očekává žalobu

20:38 Justiční zločin, to volá do nebe. Policista se přizná, že to celé ušil, a soudci je to jedno. John Bok vychrlil na adresu justice taková slova, že za ně očekává žalobu

„Zůstává mi rozum stát nad tím, co dnes předvedl senát soudce Jiřího Lněničky!“ naříká nad rozsudkem…