V arabských zemích klesá porodnost, informuje rozhlas. Ženy už prý nemají deset dětí, ale jen...

30.06.2017 21:04

Ideálem arabského světa již nejsou desetičlenné rodiny, ale rodiny pouze se dvěma či třemi dětmi. Porodnost v těchto státech výrazně klesá. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

V arabských zemích klesá porodnost, informuje rozhlas. Ženy už prý nemají deset dětí, ale jen...
Foto: 4ever.sk
Popisek: Egypt, ilustrační foto

Zprávy o změnách v rodinné politice potvrdila Radiožurnálu paní Gamálát, jež žije v chudinské čtvrti Káhiry. „Mám dva kluky a jednu holku,“ uvedla s tím, že víc dětí už nechce. Ona sama je přitom ze sedmi dětí, nikdy nechodila do školy, neumí číst ani psát. Samotné jí však záleží na tom, aby její tři děti vystudovaly. A právě i to je podle ní důvod, proč ubývá početných rodin. Rodiče totiž chtějí, aby se jejich děti učily v lepších školách, aby měli vůbec sílu je vychovat. 

Moderní společnost v Egyptě podle všeho překonala i tradiční pojetí dětí jako pracovní síly. Ženy chodí do práce, například paní Gamálát uklízí studentské koleje. 

Ke snížení porodnosti pak dochází nejen ve městech, ale i na egyptském venkově. „Můžu jim dát lepší výchovu,“ potvrzuje paní Sabrín, jež má tři děti. Sabrín však prozatím do práce nechodí, stará se o děti. Její manžel dokonce uvádí, že chtěli jen dvě děti, to třetí byl omyl. „Dřív byl život jednodušší a levnější. Moderní technologie všechno zkomplikovaly,“ uvádí Husajn. Proto je podle něj nyní třeba lepšího plánování. 

Děti byly dříve brány jako pracovní síla v tradičním hospodářství. Dnes je ale zavedená povinná školní docházka, a tak se pohled na početné potomstvo mění. V zemi jsou k dostání také antikoncepční prostředky. 

  • Původní text ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…