V Senátu odstartovala petice za ochranu samospráv. Byli jsme u toho

06.12.2017 16:28 | Zprávy

V Senátu Parlamentu České republiky ve středu 6. prosince oficiálně odstartovala petice za záchranu místních samospráv. Petice vznikla z platformy iniciativy Akademie samospráv, za kterou stojí advokátka a bývalá politička Jana Zwyrtek Hamplová a senátor Ivo Valenta (za Soukromníky). Iniciátorům petice, jejíž arch bude rozeslán na všechny radnice v České republice, vadí zásahy ze strany státu do oblasti působnosti samospráv měst a obcí, a to zejména v souvislosti s přibýváním administrativy, která se podle jejich soudu v posledních letech valí na starosty a zastupitele i těch nejmenších obcí stále více.

V Senátu odstartovala petice za ochranu samospráv. Byli jsme u toho
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Následoval starosta Antonín Okénka

Petice, kterou v Senátu Parlamentu ČR představili spolu s Hamplovou i Valenta a předseda Sdružení místních samospráv České republiky, europoslanec Stanislav Polčák, přináší tři požadavky. Jedním z nich je, aby samosprávy získaly nějakou formu své vlastní reprezentace v legislativní radě vlády. Dalším pak, aby došlo v samosprávných celcích k jasnému oddělení, co patří do oblasti státní správy a co se již nachází v gesci samospráv.

„Mělo by se to týkat od cedulek na dveřích až po další věci, aby bylo jasné, do čeho starosta nemůže mluvit, a přesto to ta radnice platí, aby karty byly položeny na stůl, jak se věcí mají,“ sdělila po skončení konference ParlamentnímListům.cz Jana Zwyrtek Hamplová. Aby petice uspěla a muselo ji projednat plénum Poslanecké sněmovny, musí získat deset tisíc podpisů.  Hamplová ale situaci vidí pozitivně. „Věříme si, že podpisy získáme. Samospráva zvládne všechno,“ uvedla.  

Slučovat obce, nebo rovnou rušit?

Podle Zwyrtek Hamplové bylo jedním z impulzů, které stojí za vznikem petičního archu, i vyjádření dnes již bývalé ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové z hnutí ANO. Šlechtová měla totiž říci, že by se některé malé obce mohly slučovat. Jenže podle Hamplové se slučování obcí fakticky rovná jejich rušení a zániku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stejná krev, ať ruská či americká. Ale bez řečí o „agresorech“ se to v Rokycanech neobešlo

4:44 Stejná krev, ať ruská či americká. Ale bez řečí o „agresorech“ se to v Rokycanech neobešlo

Několik tisíc zájemců o vojenskou historii navštívilo Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, kde t…