VIDEO Bum, prásk. Ukrajinci vymlátili ruské banky

22. 2. 2016 14:21

V sobotu proběhly v Kyjevě další protesty. Demonstrující nacionalisté dokonce zaútočili na pobočky dvou ruských bank, Sberbank a Alfa Bank, které byly v centru hlavního města Ukrajiny. Vše se událo během druhého výročí protestů posledního ukrajinského Majdanu. Informuje The Wall Street Journal.

VIDEO Bum, prásk. Ukrajinci vymlátili ruské banky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Billboard nacionalistické strany Svobody

Kyjev se stal svědkem dalších nepokojů, když během druhého výročí ukrajinské revoluce zaútočili ukrajinští nacionalisté na dvě pobočky ruských bank v centru. Demonstranti házeli kameny skrz výlohy a zničili vybavení poboček Alfa Bank a Sberbank. Cílem jejich útoku se staly i kanceláře holdingové společnosti nejbohatšího Ukrajince Rinata Akhmetova. Policie nezasáhla.

V sobotu totiž proběhlo druhé výročí nejkrvavějšího dne ukrajinských protestů, při kterém zahynulo přes padesát osob. Situace pak vyeskalovala v revoluci a konflikt, který již stál více než 9000 lidských životů.

Klid zbraní, na kterém se zúčastnění shodli již před rokem, je však pravidelně porušován a Kyjev viní Rusko z podpory rebelů, stejně tak jako Moskva Kyjev z nedostačujících pokusů zavést na východě Ukrajiny větší autonomii a uspořádat regionální volby.

Celý text zde

Nejvíce jsou celou situací pobouřeni ukrajinští nacionalisté, kteří viní vládu, že se nesnaží bojovat proti korupci a zavádět slíbené reformy. „Potřebujeme třetí Majdan,“ řekl Nikolaj Kokhanovský, šéf Organizace ukrajinských nacionalistů. Nové protesty by podle něj dokázaly „odstranit tuhle zkorumpovanou vládu a proruské oligarchy, již zradili naši revoluci důstojnosti“.

„Rusko a oligarchové jsou až do konce života vinni za to, že situace na Ukrajině je jen horší a horší,“ řekl jedenadvacetiletý demonstrant Ruslan Tymčuk, oděný do maskáčového oblečení a v ruce třímající baseballovou pálku.

Na webu se mezitím objevilo video, na kterém je skupina maskovaných lidí s ukrajinskými vlajkami, tyčemi a kamerami, jak ničí vybavení bankovní pobočky Alfa Bank. Dokonce i květiny si vysloužily ránu tyčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"Ruský špion", který kul pikle s europoslancem Štětinou a prezidentem Zemanem. Nyní promluvil pro PL

4:42 "Ruský špion", který kul pikle s europoslancem Štětinou a prezidentem Zemanem. Nyní promluvil pro PL

PŘÍBĚH Cizí špion, donašeč Kremlu. Tím se pro většinu českých médií stal známý ruský novinář Vladimi…