VIDEO Zásadní prohlášení Vladimira Putina letí internetem. Vývoj je převratný

23. 2. 2016 6:41

Prezident Ruské federace Vladimir Putin promluvil k celému světu. Svá slova pronesl poté, co se telefonicky spojil s americkým prezidentem Barackem Obamou. Video opatřené českými titulky je ke zhlédnutí na serveru YouTube a sdílejí si ho mezi sebou uživatelé sociálních sítí.

VIDEO Zásadní prohlášení Vladimira Putina letí internetem. Vývoj je převratný
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

„V průběhu rozhovoru jsme se dohodli na společném prohlášení Ruska a USA jako spolupředsedů mezinárodní skupiny na podporu Sýrie o ukončení bojových akcí v tomto státu,“ uvedl Putin s tím, že přijetí tohoto prohlášení předcházela intenzivní práce týmů ruských i amerických odborníků.

„Byly přitom využity i pozitivní zkušenosti, které jsme získali v průběhu likvidace chemických zbraní v Sýrii,“ podotkl. Následně uvedl, že vyjednávači provedli několik kol uzavřených jednání. A výsledek je důležitý pro celý svět. „Bylo dosaženo dohody o ukončení bojových akcí v Sýrii od půlnoci damašského času 27. února 2016, a to za podmínek, které jsou definovány v rusko-americkém prohlášení,“ sdělil Putin. 

Putin následně seznámil s podmínkami celé dohody. „Do poledne 26. února 2016 nám, nebo našim americkým partnerům, musí všechny strany bojující v Sýrii potvrdit svůj souhlas s ukončením bojů. Ruští i američtí vojáci společně na mapách vytyčí území, kde tyto skupiny působí. Proti nim bojové operace ozbrojených sil Syrské arabské republiky, ruských ozbrojených sil a koalice v čele s USA nebudou vedeny,“ dodal.

„Opozice ze své strany zase ukončí svoje bojové akce proti ozbrojeným silám Syrské arabské republiky a skupinám, které je podporují. Co se týká ISIL, Džabhat an-Nusrá a dalších teroristických organizací, které byly za teroristické uznány Radou bezpečnosti OSN, tak ty jsou z režimu ukončení bojových akcí zcela vyloučeny. Proti nim budou útoky vedeny i nadále,“ prohlásil ruský prezident. 

Dle jeho slov jsou obě země, Rusko i USA, připraveny spustit efektivní mechanismus realizace a kontroly dodržování režimu ukončení bojů jak ze strany syrské vlády, tak ze strany ozbrojených opozičních skupin. „Budou kvůli tomu zřízeny horké linky a v případě nutnosti pracovní skupina pro výměnu informací. Rusko provede nezbytnou práci s Damaškem, s legitimním syrským vedením. Počítáme s tím, že USA to samé provedou se svými spojenci a skupinami, které podporují. Jsem přesvědčen, že společné akce dohodnuté s americkou stranou jsou schopné radikálním způsobem změnit krizovou situaci v Sýrii,“ podotkl. Podle něj jde o reálnou šanci ukončit mnohaleté krveprolévání a násilí. 

„Ve výsledku musí být zjednodušen humanitární přístup ke všem syrským občanům, kteří to potřebují,“ dodal.

A co je podle Putina hlavní, je to, že jsou vytvářeny podmínky pro zahájení skutečného politického procesu prostřednictvím širokého mezisyrského dialogu v Ženevě pod záštitou OSN.

„Moderní historie nám, bohužel, předkládá nemálo příkladů, kdy jednostranné akce bez souhlasu OSN podnikané k uspokojení okamžitých politických nebo konjunkturních zájmů vedly k dramatickým výsledkům. Ty příklady jsou všem známy: Somálsko, Libye, Irák, Jemen. Na tomto pozadí se může rusko-americká dohoda o ukončení bojů v Sýrii, její společná realizace a koordinace se všemi státy, které jsou účastníky mezinárodní skupiny na podporu Sýrie, stát příkladem odpovědného jednání, založeného na normách mezinárodního práva a principech OSN, mezinárodního společenství proti hrozbě terorismu. Doufám, že jak syrské vedení, tak i všichni naši partneři v regionu i za jeho hranicemi podpoří tento algoritmus jednání zvolený představiteli Ruska a USA,“ uzavřela ruská hlava státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hillary Clintonová je fakt svině. Merkelová, to radši ani nepište, co si myslím. Žádná budoucnost nebude, Evropa podlehne, soudí proslavená židovská osobnost Prahy

7:07 Hillary Clintonová je fakt svině. Merkelová, to radši ani nepište, co si myslím. Žádná budoucnost nebude, Evropa podlehne, soudí proslavená židovská osobnost Prahy

Evropa by se měla ozbrojovat. Učit by se měla od Izraele, tvrdí majitel slavné pražské košer restaur…