Valí se k vám takový příval uprchlíků, že loni to byla jen vlnka, vzkazují nám z Turecka

24. 2. 2016 7:38

Zvláštní zpravodaj MF Dnes Luboš Palata popisuje uprchlickou krizi přímo z Turecka, z města Izmiru. Zde se potkal s velitelem turecké pobřežní stráže, kapitánem Muratem Yilmazarslanem. Ten mu mimo jiné uvedl, že loni zadrželi na cestě do Evropy téměř sto tisíc migrantů. Letos jich podle jeho slov chtějí zachytit ještě víc.

Valí se k vám takový příval uprchlíků, že loni to byla jen vlnka, vzkazují nám z Turecka
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Anketa

35 let vězení pro Radovana Krejčíře. Je to moc, nebo málo?

hlasovalo: 3357 lidí

Kapitán však následně varoval, že se do Evropy blíží takový příval uprchlíků, že loňský rok byl proti tomu jen vlnkou. „Vypadá to hrozivě,“ uvedl.

Zároveň sdělil, že turecké pobřeží je de facto neuhlídatelné. V momentě, kdy se totiž migranti dostanou do vod Řecka, mohou požádat o azyl a musí být přijati. Turecké vody jsou však dlouhé pouze půl námořní míle. 

Podle Yilmazarslana je dalším protivníkem převaděčská mafie, která je podle něj řízena z Turecka. „Chceme a musíme mafii porazit. Ty obrovské peníze, které získávají pašeráci lidí za migranty, mohou dát do dalších kriminálních aktivit, jako jsou třeba drogy. Proto musíme jejich byznys ukončit,“ říká. Jen v loňském roce bylo kvůli pašování zatčeno více než tři tisíce lidí. 

Kapitán následně uvedl, že cítí jako obrovskou nespravedlnost, že se v Evropě říká, že s migrační krizí nic nedělají. Přitom za posledních pět let zadrželi asi 115 tisíc nelegálních migrantů směřujících do Řecka. „Jenže dalších devět set tisíc se jich do Řecka nakonec dostalo,“ uvedl Palata.

„Velitel izmirské základny turecké pobřežní stráže dnes nerozhoduje jen o dalším osudu stovek tisíc lidí, kteří se chtějí dostat po vodě do Evropy, ale vlastně i o osudu celé Evropské unie. Rozhoduje de facto o tom, jak dopadnou německé zemské volby a zda i po nich zůstane německou kancléřkou Angela Merkelová, jestli se nezhroutí schengenský systém a jestli se nerozpadne celá Evropská unie. Tohle všechno může ovlivnit, jestli se Muratu Yilmazarslanovi v čele několika tisíc mužů podaří zastavit další obří vlnu migrantů, která se na jaře vydá přes řecké ostrovy na cestu do Evropy,“ uzavřel redaktor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…