Válková letos řešila personální spory i kritiku chystaných změn

30. 12. 2014 10:03

Profesorka trestního práva Helena Válková (ANO) nastupovala počátkem roku do čela ministerstva spravedlnosti s tím, že chce navrátit lidem víru ve spravedlnost a v nestranné soudy. V uplynulých měsících se ale musela zabývat spory s vlastními náměstky či s odvolaným šéfem Vězeňské služby.

Válková letos řešila personální spory i kritiku chystaných změn
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Ministerstvo si navíc vysloužilo kritiku od právníků za způsob přípravy novely občanského zákoníku a od žalobců za novou podobu zákona o státním zastupitelství.

Třiašedesátiletá Válková vystřídala koncem ledna ve funkci ministryně poslankyni Marii Benešovou (ČSSD). Po prvních sto dnech šéfování resortu připustila, že ji překvapila šíře úkolů. Uvedla, že vedle legislativy ji čeká hodně práce i v oblastech dohledu a kontroly například exekutorů.

Z významnějších legislativních návrhů ministerstvo v uplynulém roce předložilo rozšíření trestní odpovědnosti právnických osob, dále novelu, která umožňuje rozsáhlejší odčerpávání majetku trestně stíhaným lidem, či návrh, který má přispět k ochraně majetku nezadluženého manžela před exekucí. Válková rovněž podepsala nový advokátní tarif, jenž od poloviny roku omezil advokátům odměny za vymáhání drobných pohledávek. Představila také hlavní teze připravovaného trestního řádu.

Za dobu svého působení stihla Válková vyměnit už tři ze čtyř členů nejužšího vedení ministerstva. Nejprve po vzájemných sporech odešla náměstkyně pro legislativu Hana Marvanová, kterou Válková původně označovala za svou velkou oporu. Krátce poté ministryně odvolala náměstka pro vězeňství Pavla Šterna, jenž si na ni předtím stěžoval kvůli údajnému zasahování do tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Ministerstvo poté tendr zrušilo, nový zatím nevypsalo. Do třetice Válková vyhodila zkušeného ekonomického náměstka Pavla Kasíka. Za opakované spory s podřízenými a negativní publicitu ji v létě kritizoval i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Babiš záměr odvolat Válkovou popřel

Zásadní personální změnu ministryně provedla i ve Vězeňské službě, když v dubnu odvolala jejího šéfa Petra Dohnala. Krok zdůvodnila údajnými problémy v hospodaření vězeňství i ztrátou důvěry v to, že by Dohnal dokázal vězeňství reformovat. Ten považuje své sesazení za nezákonné a brání se proti němu. Vězeňské službě tak v krajním případě hrozí dvojvládí.

V médiích se opakovaně objevovaly zprávy, že se blíží i odvolání samotné Válkové. Spekulace zesílily poté, co Marvanovou na spravedlnosti nahradil v roli prvního náměstka Robert Pelikán, který přišel z ministerstva financí vedeného šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. V kuloárech se hovoří o tom, že Pelikán má být novým ministrem. Vicepremiér Babiš ale záměr odvolat Válkovou popřel, ačkoliv připustil, že "je akademička a odbornice, a není úplná manažerka".

Právě Pelikán začal připravovat rozsáhlou novelu občanského zákoníku, který je účinný teprve od počátku letošního roku. Až po kritice odborníků z Ústavu státu a práva či z České advokátní komory ministerstvo ustoupilo a uvedlo, že prozatím navrhne změnu jen 12 paragrafů, které se týkají například pitev či pobytu dětí v Klokáncích.

Pelikán stojí společně s Válkovou i za novou podobou připravovaného zákona o státním zastupitelství, kterou žalobci kritizují za to, že údajně snižuje jejich nezávislost a dostává je do područí politiků. K současné podobě normy má výhrady i koaliční ČSSD. Válková původně plánovala, že návrh odevzdá vládě už letos v létě, nakonec ho ale hodlá odeslat do připomínkového řízení až na jaře příštího roku.

Kontroverzních situací bylo více

Opoziční politiky pobouřila Válková, která je částečně německého původu, výrokem o tom, že za nacistické okupace se toho Čechům v protektorátu "zas tolik nedělo". Až později upřesnila, že situaci porovnávala s Polskem či Sovětským svazem.

Kontroverzi vyvolalo i výběrové řízení na nového šéfa ústeckého krajského soudu, které se muselo opakovat poté, co si ministryně po skončení konkurzu vyžádala o vítězi doplňující materiály a Hrad ho následně odmítl jmenovat.

Na podzim pak muselo ministerstvo řešit problémy také s novým systémem obchodního rejstříku. Aplikace zavedená v souvislosti s občanským zákoníkem při zatížení vykazovala chybu, kvůli výpadkům nebylo možné provádět zápisy. Dodavatelská firma se hájila tím, že ji ministerstvo za vedení exministryně Benešové oslovilo příliš pozdě.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…