Varování pro ČSSD. Zde je analýza, co vše může v zemi spustit zavedení bankovní daně

13.10.2017 12:25 | Zprávy

EKONOMOVÉ Sociální demokraté ve svém programu navrhují bankovní daň, aby zamezili odlivu zisků bank z Česka do zahraničí. Ale podle ekonomů dojde ke zcela jinému efektu. Návrh ČSSD je totiž podobný bankovní dani, kterou v roce 2010 zavedlo Maďarsko. A tam banky břímě daně přenesly na své klienty, hlavně na hůř situované příjemce hypotečních úvěrů, upozorňují ve své analýze ekonomové akciové společnosti Cyrrus. Nepochybně by podle nich ke zdražení úvěrů a možná i nějakých bankovních poplatků došlo i v České republice, protože přenos daňového břímě je takřka univerzálním důsledkem zavedení bankovní daně v rámci celé Evropské unie. Nesou ho vždy úplně nebo z velké části klienti banky, spíše příjemci úvěrů než vkladatelé. Celková dostupnost úvěrů by se výrazně zhoršila a to by nejvíc padlo na mladé domácnosti, které zakládají rodiny a pořizují si byty na hypotéku. A právě o jejich podpoře paradoxně sociální demokraté nejčastěji mluví.

Varování pro ČSSD. Zde je analýza, co vše může v zemi spustit zavedení bankovní daně
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Některé evropské země zaváděly bankovní daně po světové finanční krizi. „Vlna zavádění bankovních daní v zemích Evropské unie, jež kulminovala v roce 2011, opadla. Jedinou zemí, která po roce 2013 v Evropské unii bankovní daň zavedla, je Polsko. V roce 2016 tento krok zemi podle odhadů připravil o 0,2 procentního bodu ekonomického růstu, zejména proto, že zpomalil růst objemu úvěrů. Další negativní efekty bankovní daně teprve ještě mohou nastat, jak upozorňuje například Mezinárodní měnový fond,“ prohlásil hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

ČSSD chce zamezit odlivu zisků z České republiky do zahraničí

Sociální demokraté navrhují bankovní daň kvůli snaze omezit údajně obrovský odliv zisků bank z České republiky a omezit takzvané „dolování renty“ zahraničními vlastníky. Nejde tedy o prostředek, který by měl tlumit dopady případné bankovní krize, ať už vytvořením záchranného fondu nebo internalizací systémového rizika. Analytici ze společnosti Cyrrus pochybují, zda bankovní daň obecně může vůbec být účinným prostředkem k omezení systémového rizika, protože analýza možného chování bank po zavedení daně ukazuje, že daň by paradoxně mohla do systému vnést více rizika, mimo jiné přes snahu o zvýšení ziskovosti prostřednictvím snížení přebytečného kapitálového polštáře. A varují i před dalšími možnými nežádoucími účinky bankovní daně, především potenciálního zdražení úvěrů, snižování zaměstnanosti v odvětví a změnu struktury směrem k rizikovějším aktivům.

„Polská zkušenost se zavedením bankovní daně indikuje, že vstupní odhad jejího inkasa, uplatňovaný v rámci politické agitace za prosazení příslušné legislativy, se může výrazně rozcházet s realitou. Reálné inkaso daně může být třeba i o třetinu nižší. Navýšení příjmů státního rozpočtu, které ČSSD vyčísluje na více než 11 miliard korun, tak může být realisticky vykoupeno ztrátou celé ekonomiky, která bude obdobného, nebo dokonce vyššího rozsahu než ono navýšení,“ obává se hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

22:08 Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

Mnozí energetičtí odborníci se k výpadkům elektřiny na Pyrenejském poloostrově vyjadřují s názory, ž…