Vašemu prezidentovi vyčítají protiislámské postoje, ale… Čtěte! Zazněla skutečně zásadní slova o islámu v Evropě

8. 1. 2016 20:00

V posledním čísle Katolického týdeníku vyšel rozhovor s francouzským imámem Hocine Drouichem. Ten promluvil o tom, že chápe strach veřejnosti z příchozích muslimů a že islám potřebuje revizi. Některé jeho výklady se totiž naprosto neslučují se současnou dobou.

Vašemu prezidentovi vyčítají protiislámské postoje, ale… Čtěte! Zazněla skutečně zásadní slova o islámu v Evropě
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Další imám vysvětluje ideje islámu

Hocine Drouiche je viceprezidentem Konference francouzských imámů a ředitelem národního Institutu proti nenávisti a terorismu. Jedná se o velmi angažovaného člověka, který propaguje mezináboženský a mezikulturní dialog. A podle něj islám potřebuje změnu, jelikož je v krizi.

„Jeho dnešní tvář je stále tvrdší, přísnější, nepříjemnější, ačkoli skutečný islám spočívá v lásce, bratrství, solidaritě, toleranci,“ tvrdí Drouiche a dodává, že existuje mnoho radikálů, kteří si „islám berou za rukojmí“ a činí z něj prostředek k dosažení sobeckých cílů. „Muslimskou komunitu to rozvrací – bojíme se nejen o naši víru, ale o naše děti a jejich budoucnost i o budoucnost Evropy.“

Muslimové do Evropy podle něj jdou, jelikož jim dává svobodu a „zaručuje jim lidská práva“, musí však respektovat skutečnost, že jsou zde hosty. Drouiche dodává, že v Evropě se šíří strach, který by mohl vést k její radikalizaci, podobně jako jsou radikální některé výklady islámu.

Je na evropských muslimech, aby změnili negativní vnímání i výklad islámu a chránili evropské hodnoty. „Zároveň islám musí zrevidovat své vidění světa a způsob, jakým se vřazuje do evropského prostoru.“

„Vím, že se u vás někdy mluví o xenofobii, antiislamismu, že se vašemu prezidentovi vyčítají protiislámské postoje. Ale já strachu Čechů, Evropanů z islámu dost dobře rozumím, když vidím tolik muslimů, jak na pohostinnost Evropy odpovídají agresivitou, rozpínavostí a snahou, aby všichni konvertovali,“ řekl Drouiche. Proto je také nutná revize islámu, jež by připravila muslimy na život v Evropě.

„Evropa není místo bez kultury či náboženství, není to pustina, jak si bohužel mnozí muslimové myslí. Vidí, že je tu svoboda vyznání, názoru a projevu. A myslí si, že tato svoboda znamená absenci autority, která by určila jednotnou kulturu,“ míní Drouiche a vysvětluje tak, proč zde někteří muslimové potřebují šířit islám. „My muslimové jsme do Evropy přišli až po vás, a tak nemáme právo se tu roztahovat a chtít všemu poroučet,“ dodal.

Celý rozhovor zde

Svoje slova vztahuje k situaci ve Francii, kde až loni v lednu bylo zavedeno, že imámové v mešitách musí mluvit francouzsky. „S ohledem na bezpečnost státu potřebují úřady a odpovědná místa vědět, o čem se v mešitách mluví. A u nás řada imámů mluvila jedině arabsky,“ řekl Drouiche a dodal, že největší katastrofa je dovážet imámy z ciziny, kteří pak učí „že Evropané jsou nevěřící a nepřátelé Boží“.

Drouiche uznal, že tyto myšlenky v Koránu opravdu jsou, jsou však podobně zaznamenané i v Bibli a je nutné je vždy chápat v kontextu doby, kdy obě knihy vznikaly. „V Koránu stojí: ‚potírejte nevěřící a zabíjejte nepřátele‘, protože Prorok žil v době války, takže je to historická výpověď pro tu dobu.“ Dnes je však doba jiná a říct lidem „v Koránu je napsáno všechno, jak to je, nepotřebujete používat rozum“ je špatně. Drouiche připomněl, že právě rozum je to, co nás dělí od zvířat, a nesmíme dovolit, aby nám jej někdo vzal. „A pak vás velmi snadno bude moci ovládnout, pověsit na vás bombu a udělat z vás bezduchý stroj, který se někde odpálí.“

Následně uvedl, že si velmi váží papeže Františka, který je podle něj „muž míru“ s ohromnou odvahou, a řekl, že muslimové i křesťané se mohou modlit spolu, jelikož se modlí ke stejnému Bohu. „Všichni jsme Boží děti. Smyslem obou našich náboženství je, aby se lidská srdce naplnila láskou a stala sluncem, které bude dávat světlo všem – nezávisle na tom, zda budou křesťany, muslimy, židy, nevěřícími,“ dodal Drouiche s tím že „jsme všichni vyšli z téhož pramene a stvořil nás týž Stvořitel“.

V závěru mluvil o tom, že se mu na křesťanských kázáních líbí, že jsou především o Bohu a lásce k druhým, zatímco kázání imámů jsou mnohdy spíše o zákazech a příkazech, o tom, co je špatné a co se nesmí, což je další důvod k revizi islámu. Přesto však radikální výklady má každé náboženství; a i když se budou jednotlivé státy a jejich bezpečnostní složky snažit sebevíc, vždy bude existovat nějaké, byť sebemenší riziko, že dojde k násilí. Někteří lidé jsou totiž natolik zfanatizovaní bez ohledu na náboženství, že s nimi mluvit zkrátka nelze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

21:09 Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

Vojenský analytik Martin Koller tentokrát ve své analýze pro ParlamentníListy.cz rozebírá reálnost p…