Ve Středozemním moři začala námořní operace proti pašerákům

02.07.2015 21:06

Ve Středozemním moři začala tento týden námořní operace Evropské unie proti pašerákům. S odvoláním na zdroje z Bruselu o tom dnes informovala agentura DPA. Italský kontradmirál Andrea Gueglio prý už převzal velení nad prvními z lodí vyslaných státy EU.

Ve Středozemním moři začala námořní operace proti pašerákům
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

O spuštění operace, jejímž cílem bude v první fázi získání co největšího množství informací o pašeráckých sítích či o lodích užívaných k přepravě migrantů přes Středozemní moře do Evropy, rozhodli minulý týden na zasedání v Lucemburku ministři zahraničí evropské osmadvacítky.

Mluvčí německého Bundeswehru dnes potvrdil, že mezi loďmi pod Guegliovým velením jsou už i německá fregata Schleswig-Holstein a zásobovací loď Werra. Dohromady je na jejich palubách asi 300 příslušníků německého námořnictva. Dosud obě lodě ve Středozemním moři pomáhaly při záchraně uprchlíků, kteří se dostali do ohrožení života při snaze dostat se ze severní Afriky k břehům Evropy.

O život přišlo přinejmenším 1860 lidí

Státy Evropské unie přislíbily na námořní operaci s názvem EUNAVFOR-Med kolem tisíce vojáků a dva tucty lodí, letadel, ponorek a bezpilotních letounů. Velení námořní operace sídlí v Římě.

Po první fázi sběru informací by měly následovat další kroky jako například zabavování a ničení pašeráckých plavidel, které však vyžadují přijetí rezoluce Rady bezpečnosti Organizace spojených národů a souhlas případně dotčených zemí, jako je Libye. Takový souhlas komplikuje podle diplomatických zdrojů zejména Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta a svou podporu podmiňuje mimo jiné souhlasem Libye s operacemi v jejích vodách. Destabilizovaná Libye však nemá centrální vládu, která by kontrolovala celou zemi.

Podle středeční zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) podniklo nebezpečnou cestu do Evropy přes Středozemní moře za prvních šest měsíců letošního roku 137.000 běženců, což je takřka dvojnásobek oproti stejnému období v loňském roce. O život jich na cestě za lepším životem v Evropě zahynulo přinejmenším 1860. Každý třetí uprchlík, který se dostal na území jižních zemí Evropské unie, pochází z válkou zbídačené Sýrie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…