Ve Švýcarsku chystají karneval a neskrývají obavy. Běžencům nakreslili obrázky, jak se chovat

15. 1. 2016 16:03

Ve švýcarském Lucernu se každý rok koná tradiční masopustní karneval a jinak tomu nebude ani letos. Ovšem ve světle sexuálních deliktů při silvestrovských oslavách v Kolíně nad Rýnem chtějí být Švýcaři na vše připraveni. Hodlají přistěhovalcům vysvětlit normy chování k ženám pomocí piktokramů.

Ve Švýcarsku chystají karneval a neskrývají obavy. Běžencům nakreslili obrázky, jak se chovat
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Ministerstvo pro zdraví a sociální služby ústy svého mluvčího informovalo, že spustí po vzoru Rakouska multijazykovou kampaň, v rámci níž budou přistěhovalci před začátkem tradičního karnevalu informováni, jakým způsobem se v zemi muži chovají k ženám. „Inspirovali jsme se v Rakousku, kde byl zpracován průvodce tamějšími zvyklostmi rovněž pomocí jednoduchých obrázků, pod kterými byla vždy krátce daná situace vysvětlena v textové formě. V kantonu Lucern aktuálně přebývá 1800 žadatelů o azyl, kteří žijí rovnoměrně rozdělení v několika dočasně zřízených uprchlických centrech.

„Rozhodnutí ministerstva bylo spontánní. Po útocích v Kolíně nad Rýnem jsme obdrželi mnoho e-mailů od veřejnosti, které vyjadřovaly obavy z toho, že by se něco podobného mohlo opakovat v rámci karnevalu,“ cituje deník Blick mluvčí. Podle mluvčí ministerstva jde v prvé řadě o preventivní opatření, protože problémy s integrací, jakým čelí například v sousedním Německu, úřady prozatím nezaznamenaly. „Návrh letáků je již připraven a vše by mělo být dokončeno do příštího týdne. Tématicky jsme se zaměřili na rovnost mezi mužem a ženou. Chceme ukázat nulovou toleranci pro sexuální obtěžování,“ cituje švýcarský deník mluvčí.

Celý text v němčině je ZDE.

Jak deník Blick připomíná, tak leták v podobném znění koloval také po německém Hardheimu, ale nesetkal se s přílišným pochopením ani ze strany samotných Němců. Kritici jeho tvůrcům vyčítali, že rozdmychávají nenávist a šíří rasismus. Hovořilo se v něm například o tom, že obtěžování znamená i ptát se na mobilní číslo dané dívky či ji žádat o kontakt na sociálních sítích. V jiné části letáků byli zase nabádáni uprchlíci, aby svoji potřebu nevykonávali na veřejnosti, ale pouze na toaletách. „Chceme jít jinou cestou. Naším cílem je představit uprchlíků náš etický kodex a vyjádřit tím, že bereme obavy našich obyvatel vážně,“ říká mluvčí.

Švýcarsko na rozdíl třeba od sousedního Německa neuplatňuje přistěhovaleckou politikou otevřených dveří. V parlamentních volbách loni v říjnu opět zvítězila Švýcarská lidová strana, která zastává vůči migrantům obezřetný postoj. Jejím cílem je omezit příliv migrantům směřující do země, což se jí zatím dle všeho daří. V létě země oznámila, že přijme 1500 uprchlíků a každému z nich bude vyplácet měsíčně v přepočtu 30 000 korun. Švýcarský politický systém je založen na přímé demokracii a o většině klíčových témat obyvatelé země rozhodují prostřednictvím referenda. Na konci listopadu si například takto obyvatelé italskojazyčného kantonu Ticino odhlasovali zákaz nošení burky na veřejnosti. Předmětem referenda byla v minulosti mnohokrát také přistěhovalecká politika.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvrat republiky, nechte už toho, prosí Stanislav Křeček odpůrce prezidenta. Žumpa co nemá dno, jako syfilitik Gottwald, zní ozvěnou

4:14 Rozvrat republiky, nechte už toho, prosí Stanislav Křeček odpůrce prezidenta. Žumpa co nemá dno, jako syfilitik Gottwald, zní ozvěnou

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík ohlásil během soboty plán bojkotovat ceremoniál na Pražském hradě a …