Vědci ženou senátora Velebu před soud. Tvrdí, že poškodil jejich pověst

13.11.2015 17:30

Žďárský okresní soud dnes začal řešit žalobu tří vědců na senátora a předsedu Strany práv občanů Jana Velebu. Vědci mají na to, že Veleba poškodil jejich pověst tvrzením, že vědecké granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké a že motivací přírodovědců tam jsou peníze, docentury a profesury. Žalobu o ochranu osobnosti na senátora podali Pavel Kindlmann, Jakub Hruška a Hana Šantrůčková. Soud bude pokračovat 6. ledna.

Vědci ženou senátora Velebu před soud. Tvrdí, že poškodil jejich pověst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPO Jan Veleba

Ze tří žalujících dnes přišel k soudu pouze Hruška, zbývající se omluvili. Dostavil se i senátor, po němž vědci požadují omluvu. "Žalujeme ho proto, že o nás šířil nepravdivé informace, které nás profesně můžou poškodit," řekl Hruška novinářům před začátkem jednání. Kauza se týká Velebových výroků zveřejněných loni v Parlamentních Listech. Velebův právník Vojtěch Vyhnal ale v úvodu uvedl, že zmiňované výroky se cti vědců nemohly dotknout a omluva proto nepřichází v úvahu.

Hruška, který externě přednáší na Univerzitě Karlově, před soudem řekl, že se Velebovými výroky cítí být dotčen v rovině faktické i kvůli újmě na cti. Uvedl, že oba granty, na nichž se osobně podílel jako člen České geologické služby a které Veleba v tisku rovněž zmiňoval, se Šumavy vůbec netýkaly. Jeden grant se podle něj zabýval oblastí Novohradských hor a druhý se týkal lesů na Zakarpatské Ukrajině.

Senátor před soudem mimo jiné uvedl, že mu v souvislosti s granty šlo o transparentnost využití veřejných prostředků, z nichž jsou placeny. Jeho právní zástupce pak uvedl, že velkou část sporného textu Veleba doslovně převzal od českobudějovické lékařky Jitky Markové, již vědci také zažalovali a která se jim podle soudu omlouvat nemusí.

Právní zástupce žalujících Miloš Tuháček ale uvedl, že Marková má nařízeno vědcům zaplatit náklady řízení. Soudkyně Jana Homolová podotkla, že pokud ví, rozhodnutí krajského soudu u tohoto případu ještě není pravomocné.

V pozadí kauzy je dlouhodobý spor o ochranu přírody, rozšíření divočiny a rozvoj obcí v Národním parku Šumava. Pro vědce není dnešní líčení první záležitostí, kterou řeší soudní cestou. Letos už justice rozhodovala spor mezi vědcem Univerzity Karlovy Pavlem Kindlmannem a senátorem Tomášem Jirsou (ODS). Jirsa žaloval Kindlmanna kvůli tomu, že jej v novinovém rozhovoru označil jako autora senátního návrhu zákona o Šumavě. Kindlmann v interview uvedl, že zákon byl šitý na míru developerům a spekulantům s pozemky. Spor v říjnu skončil u českokrumlovského soudu smírem obou stran.

Ještě předtím Kindlmann a jeho kolegové vedli spor s Markovou. Ta před časem na svém blogu kritizovala granty na výzkum Šumavy jako nákladné a podle ní právě Kindlmann měl být jedním z vědců, kteří tyto peníze čerpali. Badatelé proto od Markové žádali omluvu, okresní a následně i krajský soud však rozhodl, že se lékařka za svá slova omlouvat nemusí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…