„Mně přišlo škoda, že je možný, že ten úřad přestane šlapat tak, jak z mého pohledu šlape, protože ono se tolik neví, kolik tisíc podání tam každý rok zpracují a nějakým způsobem vyřídí. Pracují systémově,“ ocenila Richterová práci někdejší ombudsmanky Anny Šabatové.
Úřad ombudsmana např. provedl šetření v léčebnách dlouhodobě nemocných a doporučil provést několik kroků, které pomohou nemocným i lidem, kteří o ně pečují. Špatné ale je, že vláda s podobnými doporučeními vůbec nepracuje a jen je hodí do koše. Trápí ji navíc, že každý kraj k sociální politice přistupuje trochu jinak, přičemž ombudsman může konkrétními doporučeními pomoct tyto rozdíly vyrovnat.
Richterová má však obavu, že pod Stanislavem Křečkem nebude úřad dál pracovat stejně kvalitně. Proto ho požádala o schůzku, na které by si chtěla vyjasnit, jak bude pod Křečkem úřad Veřejného ochránce práv dál fungovat.
Jelikož se v Pirátské straně věnuje sociální politice, zmínila vedle úřadu ombudsmana i posudkové lékaře, kteří se mají vyjadřovat k tomu, má-li ten či onen občan dostat invalidní důchod, a pokud má, tak v jakém stupni. Posudkových lékařů je v Česku nedostatek a celá řada z nich už je v důchodovém věku. Kvůli tomu řada lidí čeká na verdikt, zda mají nárok na invalidní důchod, třeba i rok a půl, a to je podle Richterové nepřijatelné. „A to jsou lidé po úraze nebo s náhlým zhoršením nemoci a podobně,“ dala příklad Richterová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp