Velká událost: Obama přijel do Hirošimy. Za atomové bomby se ale neomluvil

27. 5. 2016 12:40

Prezident Spojených států amerických Barack Obama navštívil jako první hlava USA památník jaderného výbuchu v Hirošimě. „Máme odpovědnost, aby se něco podobného už neopakovalo,“ řekl. O jeho cestě informuje veřejnoprávní ČT24.

Velká událost: Obama přijel do Hirošimy. Za atomové bomby se ale neomluvil
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Šéf Bílého domu vzdal na místě poctu všem nevinným obětem druhé světové války. Zároveň vyzval k celosvětovému snížení množství nukleárních zbraní. Dodal také, že Hirošima i Nagasaki by měly být známy především jako místo morálního probuzení lidstva. „Připomínáme si všechny nevinné zabité… v té hrozné válce,“ pronesl Obama při položení věnce k památníku. „Sdílíme odpovědnost podívat se dějinám zpříma do očí. Musíme se ptát, co musíme udělat jinak, abychom zabránili takovému utrpení,“ uvedl. Podle něj se Spojené státy a Japonsko i přese všechno staly nejen spojenci, ale i přáteli. 

  • Původní text ZDE

„Obyčejní lidé nechtějí další války. Rádi by, aby úžasné věci, které dokáže objevit věda, zlepšovaly jejich životy, aby se neuplatňovaly k tomu, abychom se vyhlazovali,“ dodal Obama. 

Nukleární puma byla svržena na Hirošimu dne 6. srpna 1945. Téměř třetina obyvatel města zemřela okamžitě, desítky tisíc lidí zemřely na následky zranění později. O tři dny později poté Američané shodili druhou bombu na Nagasaki. Za použití atomové bomby se však Obama omlouvat nehodlá. „Je dobré si uvědomit, že ve válce musí lídři dělat různá rozhodnutí a je pak prací historiků pokládat otázky a analyzovat odpovědi,“ nechal se slyšet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

4:41 Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

Pořádně naloženo dostali od bulvárního novináře, podnikatele a profesionálního hráče pokeru Pavla No…