Za poslední tři měsíce došlo už ke třem schůzkám mezi tureckým prezidentem Erdoganem a ruským prezidentem Putinem. Ukazuje to na oteplování vztahů obou zemí ve složitém regionu a ve velmi náročné době. Pán Kremlu dokázal využít prostor, jenž se mu otevřel po částečném ústupu Spojených států, které se odmítly významněji angažovat v konfliktu v Sýrii. Za ruský úspěch lze označit výstavbu plynovodu Turk Stream.
„Projekt za 13 miliard dolarů byl poprvé oznámen v prosinci 2014 coby alternativa South Streamu, který zastavila Evropská unie v rámci své snahy o snížení energetické závislosti na Rusku, a měl by vést ruský plyn po dně Černého moře do Turecka a odtud do Řecka a dále do Evropy. Dohoda o Turk Streamu byla nyní už spíše jen formalitou, protože Ankara už v půlce září vydala Gazpromu povolení ke stavbě podmořské části plynovodu, a už je jasné i rozdělení, kdo bude za budování jednotlivých částí plynovodu zodpovídat,“ píše analytička v textu pro server Literárních novin.
Odklon od NATO a sblížení se Saúdskou Arábií
Vladimir Putin se navíc snaží Turecko odlákat z NATO na svou stranu. A ačkoli vláda v Ankaře nadále zůstává členem Aliance, už teď se ukazuje, že Turecko nepotáhne se Spojenými státy za jeden provaz tak jako doposud.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp