Velvyslanec lhal, zaznělo u soudu s Bartákem. Vypovídal šéf firmy, na kterou prý ušili boudu

01.04.2014 18:22

Majitel firmy Praga Export Petr Ptáček označil za lež tvrzení bývalého předsedy dozorčí rady automobilky Tatra Williama Cabanisse o nekvalitních nápravách, kvůli kterým Tatra s Pragou ukončila smlouvu při dodávce terénních aut pro českou armádu. Vypovězení smlouvy a vyšachování Pragy ze zakázky bylo podle Ptáčka předem připravené.

Velvyslanec lhal, zaznělo u soudu s Bartákem. Vypovídal šéf firmy, na kterou prý ušili boudu
Foto: acr.army.cz
Popisek: Vojenský vůz Tatra

Uvedl to dnes před trestním senátem pražského městského soudu, kde vypovídal jako svědek v kauze někdejšího náměstka ministryně obrany Martina Bartáka a majitele zbrojařské firmy MPI Group Michala Smrže.

Praga v zakázce figurovala jako subdodavatel náprav, kterých měla do armádních aut podle Ptáčka celkem dodat téměř 1700. Podle dřívější výpovědi Cabanisse však nápravy praskaly, a Tatra proto smlouvu ukončila. „Troufám si říct, že to je lež," prohlásil Ptáček. Před soudem sice připustil, že první prototypy praskaly. Důvodem ale podle něj bylo to, že měly původně unést 12 tun. Auto ale „narostlo" o další dvě tuny, a tak se musela zesílit jejich konstrukce.

Smlouva byla podle Ptáčka ukončena jen několik měsíců po jejím uzavření a novým dodavatelem náprav se stala slovenská dceřiná společnost Tatry. „Vedení Tatry tento akt připravovalo dopředu. Nás jen zneužili," mínil Ptáček. Spor obou firem pak řešil rozhodčí soud, který rozhodl ve prospěch Tatry.

Účast české firmy jako subdodavatele přitom byla podle dřívějších výpovědí předních českých politiků jedním z hlavních důvodů, proč Tatra zakázku získala bez výběrového řízení. Před soudem se v této souvislosti probíralo údajné lobbování představitelů Tatry kvůli obavám, že o zakázku kvůli „odstřižení" Pragy přijdou.

Smrž se měl pokusit o podvod

Ve středu je ke svědecké výpovědi předvolaný novinář Janek Kroupa, který se kauzou Tatra od počátku zabýval, a bývalý český velvyslanec v USA Petr Kolář. Soud bude pokračovat ještě ve čtvrtek. Pak bude odročen.

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval peníze. Penězi si firma měla údajně zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných Ministerstvem obrany.

Zbrojař Smrž se podle obžaloby pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého Ministerstva obrany i vlády. Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…