Veřejnost nám posílá stále více peněz, ocenil pracovník Člověka v tísni Čechy

12.06.2017 18:07

Vedoucí humanitárních programů neziskové organizace Člověk v tísni si v pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu povídal s Karolínou Koubovou. Jasně jí sdělil, že i v dnešním světě je práce humanitárních pracovníků velmi potřebná. Stačí se podívat na Ukrajinu. Štys připomněl, že Člověk v tísni pomáhal především v separatistických oblastech kolem Doněcka a Luhanska.

Veřejnost nám posílá stále více peněz, ocenil pracovník Člověka v tísni Čechy
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo

Štys má za to, že na východě Ukrajiny potrvá válka ještě dlouho. „Je dost pravděpodobné, že se ten konflikt v posledních měsících a letech nezmění a lidé budou dál procházet bojovou zónou a mezi minami. To je poměrně paradoxní situace, když si vezmete, že zbytek Ukrajiny žije relativně normálně,“ uvedl host.

Když Štys shrnul krizi na Ukrajině do jedné věty, popsal ji jako „celkový marasmus“. Lidé v oblastech ovládaných separatisty často nemají kde bydlet, kvůli válce mají zničené domy. Lidé často nemají co jíst. A co je asi nejhorší, lidé ani nemají co pít, protože většina vodovodů vedla od západu na východ, ale válka řadu těchto vodovodů zničila. „A když ve městě nemáte vodu, tak to město umírá,“ podotkl Štys v rozhovoru. Člověk v tísni se lidem postiženým válkou snaží pomoct, což s sebou nese nutnost vycházet s místními úřady, ať už jde o úřady pod kontrolou separatistů, či Ukrajinců.

Člověk v tísni však působí i v Iráku a Sýrii. Tamní situace se prý tolik neliší od té ukrajinské. Válka je hrozná jak na Ukrajině, tak v Sýrii. Jeden rozdíl tu však je. Zatímco do oblastí pod kontrolou ukrajinských povstalců se daří dopravovat humanitární pomoc, na území pod kontrolou Islámského státu se prakticky žádná pomoc nedostane. Islamisté to nedovolí.

Štys je prý velmi smutný z toho, že narůstá počet útoků na humanitární pracovníky, a to především v severní Sýrii, kde řádil právě Islámský stát. „A tu nejhorší statistiku drží Afghánistán,“ prozradil host. Člověk v tísni už funguje čtvrt století a dnes je riziko, že humanitárního pracovníka zabijí, mnohem větší.

V závěru pořadu ovšem přešel na pozitivnější notu. Poděkoval české veřejnosti, že v posledních letech posílá stále více peněz. Člověk v tísni má prý peníze i od státu, ale rozhodně to není jediný zdroj financí. „Česká veřejnost nám v posledních letech stále významněji přispívá,“ uzavřel Štys.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ewa Farna zazpívá v Kolíně na náměstí. Dostane za to 617 584 korun

10:50 Ewa Farna zazpívá v Kolíně na náměstí. Dostane za to 617 584 korun

ParlamentníListy.cz si v posledních týdnech všímají řady smluv, které přibývají ve veřejných registr…