„Můj text asi nebudete chtít číst a já z jeho napsání nemám žádnou radost. Protože to, co napíšu, nikdo slyšet nechce. Přesto jsem přesvědčen, že to musí být řečeno, píše v úvodu svého zamyšlení dlouholetý člen americké zahraniční služby van Buren, který působil dlouhá léta v Iráku. Po více než dvaceti letech svoji pozici opustil a od té doby publikuje své názory v předních amerických denících. Vedle toho také vydává knihy a další publikace. „Připojuji se ke zbytku truchlícího světa za mrtvé v Paříži. Činil jsem tak od 11. září 2001 v případě každého podobného teroristického útoku, jenž se stal kdekoli na světě. Po těch čtrnácti letech, kdy jsme bojovali proti světovému terorismu, je na čase naše kroky přehodnotit,“ tvrdí van Buren.
Dlouholetý vysoký americký úředník připomíná, že od teroristického útoku na dvojčata Američané „špehovali“ celý svět, domácí obyvatelstvo i cizince v zahraničí. „Přesto jsme nedokázali teroristické útoky v Paříži zastavit. Vrhli jsme se s plnou vervou na odposlouchávání a nedostali jsme za to žádnou protihodnotu. Od roku 2001 Spojené státy vedly Velkou Británii, Francii, Austrálii a další země do války v Iráku, Afghánistánu, Libyi, Sýrii a podnikaly útoky s drony na lidi žijící od Filipín až po Pákistán a Afriku. Vynaložili jsme nesmírné úsilí, abychom zabili bin Ládina, al-Zarkávího, al-Awlakího nebo tento víkend džihádistu Johna. Další méně známí teroristé byli zabiti bez pozornosti médií,“ vypočítává van Buren.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro