Většina lidí odmítla účast v eurovolbách dlouho dopředu, ukázal průzkum CVVM

30.06.2014 17:49

Většina lidí, kteří letos nepřišli k volbám do Evropského parlamentu, odmítla svou účast dlouho dopředu. Jen čtvrtina nevoličů se rozhodla nevolit europoslance na poslední chvíli. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které v pondělí jeho výsledky poskytlo ČTK.

Většina lidí odmítla účast v eurovolbách dlouho dopředu, ukázal průzkum CVVM
Foto: hns
Popisek: Eurovolby, ilustrační koláž

„Voleb se zúčastnili vesměs stabilní a pravidelní 'skalní' voliči, kteří jsou k volbám jakéhokoli typu zvyklí chodit a považují to za svoji povinnost, že se voleb zúčastní a podpoří svoji preferovanou stranu či kandidáta, přičemž věří, že jejich hlas je v tomto směru významný," uvedlo CVVM.

Čtvrtina voličů se rozhodla nepřijít během posledních dní nebo v průběhu voleb

Mezi těmi, kteří hlasovat nepřišli, byla podle CVVM pětina principiálních nevoličů, kteří ignorují všechny volby. Dalších 36 procent nevoličů odmítlo vybírat europoslance buď už loni, nebo minimálně několik měsíců před volbami, 15 procent pak několik týdnů před volbami. Čtvrtina absentérů se rozhodovala během posledních dní, či dokonce až v průběhu eurovoleb.

Kompletní průzkum ZDE

Podle obdobného průzkumu agentury STEM se třetina nevoličů rozhodla poslední týden nebo poslední dny před volbami a čtvrtina měsíc před volbami nebo ještě dříve. Osmadvacet procent podle agentury uvedlo, že nechodí k eurovolbám, a dalších 15 procent nechodí k žádným.

Do uren vhodilo hlas 19 procent voličů, kteří chtějí ovlivnit budoucnost

K evropským volbám přišlo v květnu 18,2 procenta voličů, u předchozích eurovoleb v ČR přitom účast přesahovala 28 procent. Důvodem nízké účasti byl podle STEM nezájem lidí o EU, nepochopení toho, co jim přináší, případně co řeší a nedostatek informací o práci českých zástupců v Evropském parlamentu.

Nejčastěji zmiňovanými důvody účasti v eurovolbách byly podle CVVM podpora preferované strany či kandidáta (21 procent), možnost ovlivnit budoucnost a podílet se na rozhodování (19 procent) a „splnění své občanské povinnosti" (18 procent). Důvody spojené s EU přivedly k volbám jen 16 procent dotázaných. Kvůli nespokojenosti s politickou situací přišlo hlasovat jen pět procent voličů a proti některé straně nebo kandidátovi pouze dvě procenta dotázaných.

Polovina voličů se rozhodla pro stranu několik měsíců dopředu. Čtvrtinu tvoří železné jádro tradičních stran

Zhruba čtvrtina voličů si podle CVVM v eurovolbách vybrala stranu, kterou volí vždy. Polovina voličů se rozhodla minimálně několik měsíců předem, desetina v řádu týdnů, 12 procent v řádu dnů a jen pět procent si stranu vybralo na poslední chvíli. Lidé si svou stranu vybrali především kvůli souznění s ní. Jen čtyři procenta voličů pro ni hlasovala kvůli konkrétnímu kandidátovi, další čtyři procenta z touhy po změně. Pouze jedno procento dotázaných jako důvod své volby některé ze stran zmínilo nesouhlas s politikou EU, dodalo CVVM.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…