Většina se většinou mýlí, konstatuje Tomáš Halík. Potřebujeme intelektuální elity

09.02.2016 21:48

Jak je na tom český systém školství? Produkuje dostatečně vzdělané lidi, nebo spíše absolventy, kteří s diplomem v kapse jen těžko najdou práci? O tom v úterním Fokusu Václava Moravce promluvil nejen profesor teolog Tomáš Halík. Podle jeho názoru potřebujeme také intelektuální elity a je škoda, že s nimi dnes politické elity nespolupracují tolik, jak by bylo záhodno. Rýpl si však i do studentů.

Většina se většinou mýlí, konstatuje Tomáš Halík. Potřebujeme intelektuální elity
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Středoškolská pedagožka Irena Eibanová si myslí, že se držíme zásad učitele národů Jana Amose Komenského a postupujeme tak, jak by si přál. Problém je možná v tom, že sami studenti očekávají, že budou získávat další a další poznatky, ale následně s nimi neumějí tolik pracovat, diskutovat, aplikovat je. Další problém je v učitelích samotných, respektive v pedagogických fakultách, které budoucí pedagogy příliš nepřipraví na to, jak učit moderněji.

Profesor Halík to vzal nejprve trochu zeširoka. „Dlouho se vzdělání chápalo jako něco, co člověka připraví na budoucí profese. To je také něco, co slyšíme dnes z trhu práce... Ale já si myslím, že vzdělání je spíše něco, co podněcuje myšlení, podněcuje porozumění,“ zahájil své vystoupení. Dnes prý vidíme, že věda představuje jeden úhel pohledu na svět, ale není jediný. „Dnešní svět je především pluralitní,“ doplnil host. Pluralita je něco, s čím musíme pracovat. Konečným cílem vzdělání má být ale moudrost. „Nejde přitom jen o získávání poznatků, ale také o určitý etický rozměr,“ konstatoval.

Intelektuální elity potřebujeme

Humanitní vědy, filozofii nevyjímaje, jsou u nás znovu podceňovány. Nelze od nich sice očekávat nějaký bezprostřední užitek, ale jakýsi osobnostní základ, jenž vytváří půdu k rozvažování přemýšlení, rozvoji lidskosti a tak podobně. Aby mohl člověk dobře naplnit svá demokratická práva, musí být v tomto ohledu řádně vzdělán. „Jinak se otevírají dveře barbarství,“ varoval teolog. Tyranie většiny není totéž jako demokracie. „Jak víme, většina se většinou mýlí,“ varoval.  

Proto také potřebujeme intelektuální elity, které by měly spolupracovat s mocenskými elitami. Dnes bohužel vidíme něco jiného. Politické elity nestojí ani tak o dialog jako spíše jen o potlesk. Ukazuje se to už na tom, jak prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat profesory. To podle Halíka rozhodně není dobrý signál do společnosti.

Halík si však rýpl i do studentů. „Gramatická úroveň toho, co dnes píší studenti, za to já bych se styděl ve čtvrté třídě,“ poznamenal.

Kantoři si zaslouží lepší vzdělání, respekt i vyšší platy

Dalšími hosty pořadu byli předsedkyně akreditační komise a politoložka Vladimíra Dvořáková  a ekonom z CERGE-EI Daniel Münich. Shodli se na tom, že si zaděláváme na problém, když nevěnujeme dost prostoru vzdělávání budoucích učitelů, nevěnujeme se dost tomu, aby stoupla prestiž učitelů ve společnosti a byli dobře platově ohodnoceni.

Stát si navíc nastavil chybně politiku, když se rozhodl, že stojí o to, aby co největší procento občanů vystudovalo magisterské obory bez ohledu na jejich kvalitu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…