Viktor Orbán měl zásadní projev o EU. Padala slova jako teror a náhubek

18. 3. 2016 10:33

Šéfredaktor Lidových novin István Léko v pátečních Lidových novinách zveřejnil výňatky z projevu maďarského premiéra Viktora Orbána. Jde o projev velmi tvrdý, ve kterém ani trochu nešetřil Evropskou unii. Podle jeho názoru dnes Evropa není svobodná. Z Bruselu se nám snaží diktovat, koho musíme pustit k sobě domů, a ještě o tom nesmíme mluvit. Podle maďarského předsedy vlády dnes EU není svobodná.

Viktor Orbán měl zásadní projev o EU. Padala slova jako teror a náhubek
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

„Je zakázáno říkat, že Evropu ohrožuje stěhování národů, že přistěhovalectví s sebou na kontinent přináší kriminalitu a teror, a je také zakázáno říkat, že ‚to není náhoda‘, nýbrž ‚promyšlená, řízená akce‘,“ řekl premiér a dodal, že „náhubek, i kdyby byl utkán z hedvábí, zůstane vždy náhubkem“. Tím však palbu na EU ani zdaleka neuzavřel. „Nedovolíme, aby nám někdo říkal, koho si máme pustit do své vlasti a do svých domovů,“ prohlásil.

Následně se jasně postavil po bok Polska, které teď čelí kritice kvůli nerespektování principů liberální demokracie. Mluví se například o pokusech zneschopnit polský ústavní soud. Orbán dal jasně najevo, že národním vládám řádně zvoleným ve volbách nemá Brusel co diktovat. Polsko a Maďarsko by se měly spojit v obraně evropských hodnot a třeba i proti EU, pokud bude třeba. Za absolutně nezbytné považuje zachování národních států.

Orbánův proslov z 15. března ukazuje, jak odlišný je pohled některých evropských politiků od vize, kterou prosazuje německá kancléřka Angela Merkelová v uprchlické krizi. Nejmocnější dáma by ráda našla společné řešení, ale nikoli poprvé se ukazuje, že neexistuje něco jako společný evropský zájem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 99 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Japonsko nebo Vietnam, České televizi je to jedno. Novinářská fušeřina prý způsobila mezinárodní skandál

9:01 Japonsko nebo Vietnam, České televizi je to jedno. Novinářská fušeřina prý způsobila mezinárodní skandál

Veřejnoprávní televize si svou neprofesionalitou utržila pěknou ostudu. Upozornil na to bývalý hejtm…