Vinaři se pustili do nového zákona. Cílem je zlikvidovat vinotéky a oslabit malé vinaře, hřímali na konferenci ve slovácké metropoli

28.01.2016 12:11

Vinaři ze Slovácka mají velký problém s novým vinařským zákonem, který před několika dny schválila vláda. Nelíbí se jim nejen způsob, jakým byla na vládu „propašována“ finální podoba návrhu zákona, ale také například to, jakým způsobem chce ministerstvo zemědělství omezit prodej sudového vína. Podle slováckých vinařů i majitelů vinoték bude schválení tohoto zákona znamenat nejen krach tisíců malých živnostníků, ale také výrazný pokles prodeje vína moravských vinařů.

Vinaři se pustili do nového zákona. Cílem je zlikvidovat vinotéky a oslabit malé vinaře, hřímali na konferenci ve slovácké metropoli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vinárna, ilustrační foto

„Pokud mělo být cílem zákona zabránit podvodům s vínem, tak jsem přesvědčený o tom, že se tento zákon zcela mine účinkem,“ uvedl Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství, který společně se slováckým senátorem Ivo Valentou uspořádal v úterý odpoledne v Uherském Hradišti konferenci o budoucnosti vinařství v České republice. „Zásadní problém je v tom, že stát nedokáže potrestat podvodníky. Kdyby to dělal, žádný speciální zákon bychom nepotřebovali a nemuseli bychom se dohadovat o jeho podobě,“ dodal Jiří Maděrič, vinař a místopředseda Asociace soukromého zemědělství.

S tím souhlasila i senátorka Veronika Vrecionová. „Ano, je zde malá skupinka lumpů a podvodníků. A co udělá stát? Místo toho, aby zpřísnil kontroly, vymyslí si nový zákon, který opět postihne jenom ty poctivé, na které nanese novou byrokracii, a navíc posílí u veřejnosti pocit, že všichni jsou darebáci. Když někdo pančuje víno, je to podvod. A za to se už za Karla IV. máchalo ve Vltavě,“ uvedla na konferenci senátorka, která tak upozornila na další problém, který trápí mnohé vinaře a provozovatele vinoték.

„Vůbec nechápu, proč zde někdo rozpoutal mediální kampaň, že všichni moravští vinaři pančují víno. Způsobilo to pouze paniku mezi zákazníky. Ta se podepsala na tom, že ve vinotékách poklesl prodej moravského sudového vína o 20 až 30 procent. A ti, kdo na to vedle provozovatelů vinoték doplácí nejvíce, jsou právě malí moravští vinaři. Naopak na tom vydělaly velké vinařské firmy, které prodávají levné a o nic kvalitnější láhvové víno,“ upozornil na současný trend Radovan Kunc, majitel vinotéky v Uherském Hradišti.

Za pravdu mu dalo několik dalších vinotékařů, kteří se účastnili úterního kulatého stolu senátora Ivo Valenty. Podle jejich slov jim hrozí doslova likvidace, protože nový zákon má dovolit prodej vína jen výrobcům a příjemcům nebaleného vína v jejich vlastních provozovnách. „Na můj dotaz, jestli to tedy znamená, že mám počítat s tím, že po několika letech mám jen díky tomuto zákonu skončit s podnikáním, mi ministerstvo zemědělství pouze suše odpovědělo, že ano. To, že živím rodinu, zaměstnávám lidi, platím hypotéku, je vůbec nezajímalo,“ podělil se se svojí vlastní zkušeností jeden z provozovatelů vinoték.

„Je velká škoda, že ministerstvo zemědělství nakonec odmítlo vyslat na tuto konferenci odpovědné úředníky. Možná by nám vysvětlili mnoho pochybností, které panují v souvislosti s předloženým návrhem vinařského zákona,“ reagovala senátorka Veronika Vrecionová na fakt, že ministr Marian Jurečka nakonec zrušil předem potvrzenou účast svých úředníků na semináři, kterého se zúčastnilo na 80 vinařů a vinotékařů nejen ze Slovácka.

„Je mi s podivem, že ministerstvo odmítá otevřeně diskutovat se slováckými vinaři a hájit podobu zákona, která nakonec prošla vládou. Vždyť každý zákon by měl být pečlivě diskutován s těmi, jejichž podnikání má ovlivnit. Toto mi připomíná papalášské manýry, kdy zákony vznikají v tichosti na ministerských chodbách a následně jsou silově protlačovány legislativním procesem,“ kroutí hlavou nad postupem ministerstva senátor Ivo Valenta.

Obavy vinařů se snažil vyvrátit Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů České republiky, který apeloval na to, že přeci není možné nadále tolerovat rozmach černého dovozu vína a jeho pančování. „Podle oficiálních statistik bylo odhaleno v roce 2015 celkem 71 vzorků pančovaného vína,“ upozornil Nyitray s tím, že nový zákon by měl být nástrojem, jak bojovat proti tomuto nešvaru. Zároveň uvedl, že cestou pro majitele vinoték je získat status „výrobce“ tím, že uzavře smlouvu s vinařem, od kterého víno nebude kupovat, ale nechávat si vyrábět.

Takový přístup však narazil na nepochopení jak mezi vinaři, tak majiteli vinoték. „Jak může zákonná norma nařídit, že bude mít majitel vinotéky status výrobce, když nemá žádný vliv na samotnou výrobu?“ upozornil Václav Valenta ze Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

Bouřlivá diskuse však přinesla i množství konkrétních postřehů a podnětů, na které ani nová legislativa nemyslí a které se staly cennými podněty pro práci zúčastněných senátorů. Vinaři například poukázali na to, že neexistuje dostatek laboratoří, kde by bylo možné objednat si rozbory vína, které nový zákon vyžaduje. Anebo proč se původ vína nemá vykazovat u šumivého vína.

„Důsledně jsme si všechny postřehy poznamenali a s dalšími senátory se určitě budeme bít za to, aby nový vinařský zákon nebyl moravským vinařům ani majitelům vinoték ránou pod pás,“ uzavřel slovácký senátor Ivo Valenta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …