Víte, proč v seznamech ulitých peněz chybí čeští politici?

05.04.2016 9:02 | Zprávy

Zatímco se ruští nebo čínští politici nebojí zakládat firmy v daňových rájích, čeští či slovenští politici jsou podle Pavly Holcové z Českého centra pro investigativní žurnalistiku mnohem opatrnější. Pracují totiž s anonymními akciemi a i s těmi posílají raději své právníky, než aby někam dorazili sami. Obracejí se navíc na zahraniční právníky, takže dostat se nakonec zpět až k českým politikům opravdu není snadné.

Víte, proč v seznamech ulitých peněz chybí čeští politici?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

„Má několikaletá zkušenost mi říká, že v tomto směru jsou čeští politici velmi mazaní. Zatímco v Rusku nebo v Číně jim nevadí oslovovat podobné firmy, jako je Mossack Fonseca, napřímo a podepisovat dokumenty, tak čeští politici se často schovají za akcie na doručitele a ještě neoslovují nikoho přímo, posílají prostředníky, primárně právníky. A ti ještě nejdou k české pobočce, ale využijí služeb některé zahraniční. To je třeba i případ Slovenska. Jejich seznam v Panama Papers je velmi chudý. Ale v dokumentech připisovaných třeba právě České republice je mnoho zajímavých a závažných poznatků směrem ke Slovensku,“ prozrazuje novinářka v rozhovoru pro úterní Lidové noviny.

Dokumentů z kauzy Panama Papers je tolik, že jejich informační potenciál ještě nebyl ani zdaleka vyčerpán. Na české straně se například chystají profily osob, které v dokumentech figurují. Tito lidé prý samozřejmě dostanou možnost se k tématu vyjádřit a bude na nich, zda ho využijí. Žurnalisté se tak obrátí i na české miliardáře v čele s Petrem Kellnerem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

LN , daňové ráje , Panama Papers

autor: mp

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď

Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …