Vláda jedná o sankcích, očekává se složitá debata

03.09.2014 11:50

Vláda začala jednat o zpřísnění evropských sankcí vůči Rusku. Sociální demokracie přitom podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) nechce, aby nové sankce postihly český strojírenský export. Lidovci požadují tvrdý postup, kterým se Evropská unie jasně vymezí proti vpádu ruských vojsk na východní Ukrajinu. I proto někteří ministři očekávali složitou debatu.

Vláda jedná o sankcích, očekává se složitá debata
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády právě začalo

„Já jsem proti tomu, aby bylo jakékoliv omezení pro český vývoz zboží dvojího užití, především obráběcích strojů pro civilní účely, protože to je naprosto nesmyslné," řekl před začátkem jednání Mládek. „Pokud Evropa chce dělat nějaké sankce, pak si dovedu představit, že zastaví export zbraní, včetně stávajících kontraktů," poznamenal. Za možné má také další ztížení přístupu Ruska na kapitálové trhy.

Podobně hovořil Mládkův stranický kolega a ministr školství Marcel Chládek, který by byl velmi opatrný ke zpřísňování sankcí. Citlivě se podle něj musí postupovat i s ohledem na údajné trvalé příměří pro oblast Donbasu na východní Ukrajině dojednané mezi ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Chládek, jenž očekával komplikovanou debatu, také poznamenal, že země, které chtějí další sankce, by se měly podívat, jestli do Ruska neposílají zbraně. Narážel tak zřejmě na Francii, která chce Rusku dodat již objednanou válečnou loď řady Mistral.

Sankce by se měly dotknout přístupu na kapitálové trhy

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) před jednáním, kterého se účastní také čeští velvyslanci v Moskvě a Kyjevě, uvedl, že lidovci budou podporovat, aby se Evropská unie jasným a jednotným způsobem vymezila vůči tomu, co na východní Ukrajině dělá Putin. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO), jehož straničtí kolegové zatím byli k sankcím spíše zdrženliví, v oblasti bojuje kolem 5000 ruských vojáků.

Návrh Evropské komise na zavedení nových sankcí vůči Rusku obsahuje požadavek na prohloubení sektorových sankcí, které už byly spuštěny. Dotknout by se měly třeba přístupu na kapitálové trhy, zpřísnit by se měly také sankce v oblasti budoucích dodávek technologií pro těžbu ropy a mohl by se také rozšířit zákaz exportu takzvaného zboží dvojího užití, tedy takového, které může nalézt využití v civilním i zbrojním sektoru.

Ohledně dodávky zbraní nový návrh jen upravuje již platné sankce, tak aby byly právně v pořádku. Opět by se také měl rozšířit seznam lidí, kterým bude zmražen majetek a zakázán vstup do EU, a to například o osoby z nového vedení Doněcké a Luhanské separatistické republiky, z ruského parlamentu nebo armády.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…