Vláda předpokládá, že jsme hloupí. Asi má pravdu, tvrdí komentátor Kamberský

29. 1. 2016 10:08

Komentátor Lidových novin Petr Kamberský v dnešním vydání konstatuje, že v polovině volebního období se ukazuje, že vláda umí slíbit takřka cokoli.

Vláda předpokládá, že jsme hloupí. Asi má pravdu, tvrdí komentátor Kamberský
Foto: Hans Štembera
Popisek: vláda, ilustrační foto

Poukazuje na koaliční smlouvu mezi ČSSD, KDU-ČSL a hnutím ANO, která je podle něj brilantní ukázkou věcnosti, přesnosti a realismu. Dokazuje to na třech odlišných příkladech.

„Vlastně hned první velký plán na změnu daní praví: Snížíme sazby DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu od roku 2015. Svým způsobem je tato věta velký posun k realismu, protože před volbami slibovaly partaje na léky a zdravotní pomůcky sazbu nulovou. Ignorovaly přitom, že takový plán je v rozporu s právem Evropské unie,“ píše Kamberský s tím, že zcela jistě toto naši politici znali, přesto se pod smlouvu podepsali. „Chvíli po nástupu do úřadu tento slib pan premiér odvolal,“ dodává Kamberský. 

„Z podobného soudku je i věta: Sloučíme II. a III. (penzijní) pilíř. Člověk marně pátrá, kdo ji mohl napsat. Jak chcete sloučit dva zcela rozdílné produkty?“ ptá se Kamberský a dodává, že vláda velmi rychle poté II. pilíř zrušila.

Ještě pikantnější je podle Kamberského další slib. „Koalice zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob. Tato sazba daně bude stanovena tak, aby byl rozpočtový dopad zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky neutrální (tj. nedojde ke zvýšení daňového zatížení fyzických osob),“ poznamenává. A dodává, že i když se ministerstvo financí snažilo zadání vyhovět, prostě to nejde. „Samozřejmě že umí zrušit superhrubou mzdu, ale nikoli tak, aby na změně nikdo neprodělal. Je to logické,“ doplnil.

Připomíná také slib urychlení zavedení vysokorychlostního internetu, který nebyl naplněn kvůli neustálým sporům ministra vnitra a obchodu. 

„Vláda zřejmě předpokládá, že jsme hloupí a všechno jí zbaštíme. Asi má pravdu,“ uzavírá Kamberský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec musel ohlásit:  Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

13:23 Moravec musel ohlásit: Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

Václav Moravec zahájil další Otázky zhodnocením volebních šancí jednotlivých prezidentských kandidát…