Vláda projedná novelu o utajovaných informacích

12.03.2017 11:00

Zohlednění elektronizace utajovaných informací má za cíl technická novela zákona o ochraně utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti, kterou se bude v pondělí zabývat vláda. Návrh by podle představ jeho předkladatelů, premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jiřího Langa, měl projít sněmovnou zrychleně v rámci jediného čtení a stát se účinným na začátku příštího roku.

Vláda projedná novelu o utajovaných informacích
Foto: Archiv PL
Popisek: Úřad vlády ČR

Současná legislativa umožňuje využití paragrafů o administrativní bezpečnosti pouze u utajovaných informací v listinné či nelistinné podobě, uvádí předkladatelé v důvodové zprávě novely. Navrhovaná úprava má postupy ochrany informací promítnout také na zpracování a přenos utajovaných informací zpracovávaných v elektronických spisech nebo v certifikovaném informačním systému.

Změny mají zohlednit tendenci elektronizovat státní správu a posílit ochranu utajovaných informací. „Prostřednictvím uvedené změny dojde k dokumentaci celého životního cyklu utajované informace v elektronické podobě při dodržování podmínek administrativní bezpečnosti, jako je tomu v případě utajovaných informací v listinné nebo nelistinné podobě,“ stojí v důvodové zprávě.

Na utajované informace v elektronické podobě se budou používat ustanovení, která obsahují požadavky na vyznačování údajů a evidenci utajované informace. „Vyjma ustanovení, která z povahy věci nelze použít. Kupříkladu se tak neuplatní ustanovení upravující podmínky přepravy a přenášení utajované informace,“ uvádí důvodová zpráva.

Protože novela podle předkladatelů de facto „pouze rozvádí možnost využití elektronických nástrojů pro správu dokumentů“, obsahuje i návrh, aby ji poslanci schválili už v prvním čtení.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…