Česko má od loňského léta vůbec první koncepci, jak chce bezdomovectví předcházet. Navrhovaný plán ji doplňuje. Obsahuje jednotlivé kroky i termíny jejich plnění. Jedním z nich je zavedení sociálního bydlení. To by podle legislativního plánu Sobotkova kabinetu mělo začít fungovat v roce 2017.
Návrh počítá s posílením sociální práce, a to i v terénu
Pro boj s exekucemi se Ministerstvo práce a sociálních věcí inspirovalo ve Vídni. Její magistrát financuje poradnu FAWOS. Jí musí úřady oznámit případy, kdy hrozí vystěhování a vyklizení bytu. Pracovníci sami vyhledávají lidi, jimž hrozí exekuce. Jim se pak snaží pomoci, navrhnou plán splácení či jiné možnosti. Soud nesmí exekuční řízení zahájit bez toho, aby informoval sociální úřad a vyžádal si informaci o řešení situace. „Až 75 procent lidí takto bylo možné udržet v bydlení, a tak ušetřit veřejné prostředky, které se pojí s péčí o bezdomovce a jejich návratem zpět," uvádí navrhovaný materiál.
Návrh počítá s posílením sociální práce, a to i v terénu. Pracovníci by měli klienty vyhledat a pomoci jim odvrátit vystěhování. „V ČR je exekuce jedním z významných faktorů ztráty bydlení. Přitom však neexistuje systémová možnost, jak se o těchto osobách dozvědět a zabránit vystěhování," uvádí autoři dokumentu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp