Vláda zřejmě definitivně rozhodne o tendru na leteckou záchranku

29. 2. 2016 6:04

Vláda by na dnešním zasedání měla definitivně rozhodnout o podobě tendru na provoz letecké záchranné služby. Zabývat by se podle programu jednání měla také časovým harmonogramem přípravy mýtného systému nebo přípravou vodních nádrží v regionech ohrožených suchem.

Vláda zřejmě definitivně rozhodne o tendru na leteckou záchranku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní lavice ve sněmovně

Předsednictvo vlády se podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) shodlo, že tendr na provoz letecké záchranky se vypíše na šest základen z deseti. Armáda a policie, které nyní zajišťují po jedné základně, by si tak přibraly každá jednu další.

Ministr prý věc předložil pozdě

Vláda projednání tendru opakovaně odkládala, koaliční partneři si stěžovali, že ministr věc předložil pozdě. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) také napadal cenu zakázky 3,2 miliardy korun. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby celou leteckou záchrannou službu zajišťoval stát. Soukromníci nyní provozují osm z deseti základen. Soutěž má pro ně být vypsána na tři roky, během nichž by stát připravil přesun celého systému pod sebe.

V plánu jednání je i diskuse o dalším provozu mýtného systému. Ministerstvo dopravy navrhuje prodloužit smlouvu se společností Kapsch. Zadání zakázky současnému provozovateli systému bez výběrového řízení považuje za krizovou a v současné situaci jedinou možnou variantu. Pokud nevyjde, nebude patrně možné od začátku příštího roku vybírat mýtné, uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě.

Projednávat se budou i novely zákonů o veřejnoprávních médiích

Současná smlouva s Kapschem vyprší na konci letošního roku. Ministerstvo už dřív připustilo, že na otevřené výběrové řízení na nového provozovatele už nezbývá čas. Postup však vzbuzuje u resortu také obavy, protože zadání výběru mýta bez soutěže by nemusel povolit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Na programu vlády je také hledání řešení proti obcházení loterijního zákona či poslanecké návrhy novel zákonů o pohřebnictví, České televizi a Českém rozhlasu, které by měly Sněmovně nově předkládat jednu výroční zprávu místo dvou.

Rozhodovat se bude také o tom, zda se vláda připojí do řízení u Ústavního soudu, v němž skupina senátorů napadla kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty. Kabinet má také schvalovat mandát premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na mimořádný summit EU za účasti Turecka, který se bude 7. března zabývat otázkou migrace.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žhavé noviny: To jste přehnal, Macrone! Polsko a Pražský hrad vrací úder za řeči o trestech za nechtění uprchlíků

21:17 Žhavé noviny: To jste přehnal, Macrone! Polsko a Pražský hrad vrací úder za řeči o trestech za nechtění uprchlíků

Francouzský prezidentský kandidát Emmanuel Macron prohlásil, že až bude prezidentem, zatočí jako sil…