Vtip? Ne, pravdivá zpráva z Ukrajiny

02.03.2016 11:12

Agentura Reuters informuje o kontroverzním nařízení ukrajinské vlády, která zakázala vládním úředníkům kritizovat práci státních institucí a svých kolegů. Kritici poukazují na to, že nařízení vlády ohrožuje svobodu projevu.

Vtip? Ne, pravdivá zpráva z Ukrajiny
Foto: ČT
Popisek: Ukrajinský expremiér Jaceňuk

Vláda nově zavedla v rámci etického kodexu dodatek o „loajalitě státních úředníků“. Při nedodržování pravidel může úředník čelit disciplinárnímu řízení. „Vláda se rozhodla zavést standardy etického chování pro úředníky, aby tak obnovila důvěru veřejnosti v práci státních orgánů a funkcionářů,“ píše se ve vyhlášce zveřejněné na internetových stránkách vlády. V praxi to znamená, že by se měli úředníci zdržet jakékoli veřejné kritiky práce státních institucí či svých kolegů ze státní správy.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Vedoucí jednoho z oddělení na ministerstvu hospodářství Olena Minič ve svém kritickém komentáři na Facebooku uvedla, že nová pravidla byla navržena a přijata bezodkladně z důvodu tvrzení nedávno odstoupivšího ministra resortu Aivarase Abromaviciuse, který jako jeden z důvodů své rezignace uváděl korupční praktiky státu. „Přijatý dokument odpovídá nejlepším tradicím z dob Stalina a Beriji,“ poukázala Minič na nesmyslnost přijatého dokumentu s odkazem na někdejší představitele represivního sovětského systému.

Jiní státní úředníci se přijatým opatřením vlády nepokrytě vysmívají. „Jsem loajální zaměstnanec státu a jsem neskonale nadšen prací státních orgánů i všech jejich úředníků,“ vyjádřil se v ironickém duchu vysoký úředník ministerstva zahraničí Dmytro Kuleba na Twitteru. Jak poukazuje Reuters, budoucnost současné vlády je značně nejistá. Před čtrnácti dny se fakticky rozpadla vládní koalice, když ji opustily strany Svépomoc a Vlast. Bez účasti jejich poslanců již nemá vláda potřebnou většinu. Obliba premiéra Jaceňuka se propadla pod jedno procento a Mezinárodní měnový fond se již nechal slyšet, že se Jaceňukovi stěží podaří získat podporu v parlamentu pro další reformy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…