Vybízím ke smíření se s minulostí, prohlásil Klaus k výročí podpisu česko-německé deklarace

21.01.2017 12:40

Nad česko-německou deklarací, od jejíhož podpisu dnes uplynulo přesně dvacet let, se zamýšlí v dnešní Mladé frontě Dnes exprezident Václav Klaus. Ten tehdy deklaraci coby premiér podepsal.

Vybízím ke smíření se s minulostí, prohlásil Klaus k výročí podpisu česko-německé deklarace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Podle Klause byla deklarace naším politickým úspěchem. „Nemělo by to být ani znevažováno, ani přeceňováno. Byla tehdy, a je i dnes, velmi potřebná,“ uvedl Klaus.

Připomněl, že deklarace byla původně připravována ministerstvy zahraničí obou zemí. „Ale když jsem zjistil její přeopatrnost a její nevyslovení některých zásadních věcí, převedl jsem její dokončení – po dohodě s kancléřem Kohlem – k sobě na Úřad vlády s tím, že on udělal totéž,“ prozradil Klaus.

Teprve touto cestou se podle něj do deklarace dostaly některé důležité formulace, které ukázaly zájem obou stran zabránit tomu, aby minulost navěky komplikovala budoucnost sousedských vztahů obou našich zemí.

„Někteří lidé tomu sice stále nechtějí rozumět, ale deklarace se nesnažila ‚řešit‘ minulost. Nesnažila se ji omluvit, či něčím vykompenzovat. Byla ‚pouze‘ sdělením, že problémy minulosti řešit nebudeme, protože řešitelné nejsou. V jejím textu bylo jasně řečeno, že spáchané křivdy náležejí minulosti, i když má na minulost každá strana ‚jiný právní názor‘,“ vysvětlil Klaus.

Přiznal, že ne všichni tuto deklaraci, která nutně musela být kompromisem, protože šlo o jednání dvou suverénních států, přijali a dodnes respektují. „V následujících letech jsem ve svých projevech i textech musel na její opomíjení opakovaně reagovat slovy, že ‚jsou události, které my, dnes žijící, nemůžeme vrátit zpátky... Nezkoušejme minulost změnit či dát jí novou interpretaci‘. Proto jsem vybízel – a vybízím i nyní – ke smíření se s minulostí. Byl bych velmi rád, kdyby právě toto zůstalo jako odkaz dnes již dvacet let staré česko-německé deklarace,“ uzavřel Václav Klaus.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…