Vyhladovte islamisty, vyzval papež

11.11.2014 21:02

Papež František vyzval země skupiny G20, které se mají o víkendu sejít na summitu v australském Brisbane, aby se zasadily o to, aby teroristická organizace Islámský stát (IS) přišla o své finanční zdroje a mohla být tak snáze poražena. Podle papeže je zároveň nezbytné vyvinout úsilí při vzdělávání a zvyšovat povědomí o tom, že náboženství nesmí být zneužíváno k ospravedlňování násilí, informoval dnes Vatikánský rozhlas.

Vyhladovte islamisty, vyzval papež
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

"Vaše setkání by mělo vést k odstranění nejhlubších příčin terorismu, který dosáhl dosud nepředstavitelných rozměrů," napsal papež předsedovi vlády hostitelské země Tonymu Abbotovi. "Řešení této vážné otázky nemůže být výlučně vojenské, nýbrž je nutné zaměřit se na aktéry, kteří teroristická uskupení podporují politicky, nelegálním obchodováním s ropou a dodávkami zbraní či technologií," upozornil František.

Nejvyspělejší státy světa

"Celý svět od zasedání G20 očekává stále širší souhlas, který by v rámci OSN vedl ke konečnému zastavení nespravedlivé agrese, namířené na Blízkém východě vůči různým náboženským a etnickým skupinám, včetně menšin," dodal papež.

Skupina G20, která sdružuje hospodářsky nejvyspělejší státy světa, se má v Brisbane zabývat nejen ofenzívou IS na Blízkém východě, ale i situací v Sýrii zmítané občanskou válkou a krizí na Ukrajině. Členy skupiny jsou Argentina, Austrálie, Brazílie, Británie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, JAR, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Turecko, USA a Evropská unie.

František podotkl, že "situace na Blízkém východě znovu vyvolala diskusi o zodpovědnosti mezinárodního společenství při ochraně jedinců a národů před naprostým zanedbáním humanitárního práva a před extrémními útoky na lidská práva".

Odpovědnost za chudé

"Avšak občané každé země, včetně států G20, jsou vystaveni ještě jiné agresi, možná méně zjevné, nicméně rovněž tíživé a reálné," varoval papež. "Jde o zneužití finančního systému, jehož příkladem byly transakce, vedoucí ke krizi v roce 2008. A všeobecně je to spekulace, vyvázaná z politických a právních vazeb, a mentalita, která spatřuje v maximalizaci zisku konečné měřítko každé hospodářské činnosti. Tato mentalita, která odpisuje lidi, nikdy nedojde pokoje a spravedlnosti," prohlásil František.

Zároveň podle Vatikánského rozhlasu upozornil, že "odpovědnost za chudé a vyloučené lidi musí být na národní i mezinárodní úrovni zásadním prvkem každého politického rozhodnutí".

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…