Vyjádření Václava Havla k uprchlíkům. V jeho knihovně jej prý našli

22. 1. 2016 12:25

Ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý diplomat Michael Žantovský, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a bývalý generální ředitel České spořitelny a guvernér centrální banky Pavel Kysilka debatovali o uprchlické krizi. Jejich vyjádření přinesl server Echo24.cz. Kysilka vynadal německé kancléřce Angele Merkelové, Žantovský zkritizoval Andreje Babiše (ANO) a Weigl doplnil, že nás to nejhorší teprve čeká.

Vyjádření Václava Havla k uprchlíkům. V jeho knihovně jej prý našli
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Žantovský s Kysilkou se shodli na tom, že vláda udělala dobře, když odmítla princip přerozdělování uprchlíků na základě kvót. Pánové se domnívají, že toto opatření je v praxi neproveditelné, takže absolutně zbytečné. Někdejší guvernér ČNB si pochvaloval, že se většina českých politiků vyhýbá oběma extrémům ve vyjadřování se k uprchlické krizi.

Jeden důležitý problém však krize obnažila. Unie přijme nějaké dohody a pak je jednotliví členové nedodržují. „Ve vyhrocené chvíli šla Merkelová proti pravidlům a ani se to nikomu neobtěžovala sdělit. To se prostě nedělá. I když mám sebeušlechtilejší pohnutky, umíme přece zvednout telefon a konzultovat to, ne?“ ptal se Kysilka.

Žantovský také zavzpomínal, jak se k tématu uprchlíků vyjadřoval exprezident Václav Havel již v roce 1985. Pracovníci knihovny prý státníkova vyjádření prošli a zjistili, že Havel na jedné straně uznal, že je třeba pomoci těm, kteří prchají před válkou, ale na druhé straně varuje před útěkem lidí z míst, kde válka neprobíhá. Pokud si stěžují na špatné poměry v zemi, měli by se je pokusit změnit, a ne před nimi utíkat.

Weigl doplnil, že nás to nejhorší teprve čeká. „Migrační krize je na samém začátku. To horší teprve přijde. Vláda zatím s ničím konfrontována nebyla. Ty zástupy migrantů nás zatím obcházejí,“ varoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…