Výročí února 1948 připomenou shromáždění, happening i ocenění

25. 2. 2014 6:13

Pietní shromáždění, ocenění politických vězňů a happenning dnes připomenou 66. výročí od komunistického převzetí moci v bývalém Československu.

Výročí února 1948 připomenou shromáždění, happening i ocenění
Foto: Irena Ševelová
Popisek: Členové Konzervativní strany v Brně u památníku obětem komunismu

K tradičním bude patřit dopolední shromáždění v Nerudově ulici v Praze v místě, kde komunisty ovládaná policie zastavila pochod studentů na Hrad. Chtěli vyjádřit podporu tehdejšímu prezidentovi Edvardu Benešovi a požádat ho, aby komunistům neustupoval. Bývalí i současní studenti tentokrát pochod na Hradčanské náměstí dokončí, aby tam přednesli vzkaz adresovaný současné politické elitě.

Pamětní dekrety a odznaky dostanou od etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje tři političtí vězni. Patří mezi ně pětaosmdesátiletá Růžena Popílková, která byla v 50. letech odsouzena na čtyři roky vězení za to, že pomáhala ukrývat svého otce, člena protikomunistické skupiny. Ocenění obdrží také její vrstevník Vladislav Palát z Českého svazu bojovníků za svobodu a třiaomdesátiletá Marie Susedková.

K výročí je připraveno několik akcí

V podvečer se na Staroměstském náměstí v Praze uskuteční happening BEZ komunistů.cz, a to před palácem k 66. výročí počátku komunistického režimu. Přes Staroměstské náměstí chtějí vytvořit světelný řetěz za oběti komunistického režimu a zapálit svíčky také za oběti demonstrací na Ukrajině.

Únorový převrat 1948, který byl za minulého režimu nazýván Vítězným únorem, bylo převzetí moci komunistickou stranou po zřejmě komunisty vyprovokované vládní krizi. Prezident Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se pak dostalo do područí Sovětského svazu. Tato etapa skončila až na podzim 1989.

V letech 1948 až 1989 prošlo věznicemi komunistického Československa přes 262.000 politických vězňů. Při zatýkání, ve vězení a v táborech nucených prací zahynulo 2500 až 3000 lidí. Oficiálně bylo pro protikomunistickou činnost odsouzeno a popraveno 241 lidí, poslední v listopadu 1960.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…