Výzkum: Bojíme se Islámu a inklinujeme ke Konvičkovi

06.04.2016 10:33

Nejnovější výzkum agentury Phoenix research měřil současné rozpoložení obyvatel České republiky v souvislosti s otázkou islámu a stále trvající migrační krize. Novou součástí šetření se stal dotaz, zdali migrační vlna může, či nemůže ovlivnit volební rozhodnutí vzhledem k blížícím se krajským volbám. Výzkum byl proveden na vzorku 1200 respondentů ve dnech 7. března - 8. dubna 2016 a jako první jej přinesla televize Prima.

Výzkum: Bojíme se Islámu a inklinujeme ke Konvičkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ideová konference strany Úsvit-Národní Koalice

První dotaz se zajímal o názor na islám jako celek. Drtivá většina respondentů (66 procent) uvedla, že je to náboženství, ze kterého mají strach. Druhou nejčastější odpovědí bylo, že jde o náboženství jako každé jiné. Tuto variantu zvolilo 12 procent dotázaných. Devět procent nedokázalo odpovědět. Pět procent má z islámu respekt, ovšem ne strach. A zbylých osm procent sdělilo, že je to náboženství, u kterého bychom měli být více na pozoru.

Klíčovou otázkou šetření se stala tato: Je Váš postoj vůči islámu natolik silný, že by mohl ovlivnit Vaši volbu v krajských volbách na podzim letošního roku? Skoro polovina oslovených potvrdila, že ano, 31 procent pak zastalo opačný postoj. Dvaadvacet procent se nedokázalo přiklonit ani na jednu stranu.

Z těch respondentů, jejichž volba může být ovlivněna migrační krizí, agentura Phoenix research následně vybírala "blízký" subjekt. „Pokud byste uvažovali v souvislosti s krajskými volbami o hnutí či straně, které se vůči migraci a islámu otevřeně vymezuje, kdo by to byl?" Nejvíce se dotazovaní přiklonili k Bloku proti islámu Martina Konvičky (24 procent), následně k hnutí SPD (6 procent) v čele s Tomio Okamurou. Jen o procento méně, což představuje i současný stav preferencí, skončilo hnutí Úsvit - Národní koalice (5 procent). Tři procenta určil výzkum Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS) a pouhé procento pak Národní demokracii.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…