Podle Füleho je třeba uprchlíky, kteří v těchto dnech zaplavují evropský kontinent, rozdělit do tří skupin. V té první jsou lidé, kteří například prchají před válečným konfliktem. Tito lidé by měli v EU získat azyl, je otázkou diskusí, na jak dlouho.
Ve druhé skupině jsou nelegální migranti. Ohledně nich by se měli politici všech zemí EU domluvit na tom, že je budeme co nejrychleji posílat tam, odkud přišli. Třetí skupina jsou migranti, které budeme potřebovat, protože jde o lidi kvalifikované. Takovou pracovní sílu prý potřebujeme, protože bez ní nebudeme v budoucnu konkurenceschopní.
Jen menšinu nelegálních migrantů se podařilo vrátit zpět
Füle uvedl, že azyl byl odepřen asi 55 % lidí z celkového počtu 620 tisíc uprchlíků. „Důvody pro udělení politického azylu nebyly shledány za dostatečné,“ konstatoval.
Problémem prý je, že když se domluvíme na nějaké společné politice, ne vždy ji dokážeme uskutečnit. „Například se dohodneme, že tuhle skupinu skutečně tvoří nelegální migranti, a měli by být odesláni do zemí, odkud přišli. A když se potom podíváte, nakolik jsme schopni to naplnit, tak zjistíte, že pouze 40 % z takto označených nelegálních migrantů bylo opravdu odesláno zpátky za hranice EU,“ upozornil Füle.
Výroky českého a německého prezidenta jsou jen zdánlivě protichůdné
Moderátorka pak dala do protikladu výrok českého prezidenta Miloše Zemana, který se o víkendu vyjádřil na adresu uprchlíků v tom smyslu, že musejí respektovat naše zákony, a pokud to nebudou akceptovat, musejí odejít pryč, protože je sem nikdo nezval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam