Vždycky se v Evropě na něčem dohodneme, a pak se to nedodržuje, stěžoval si na ČT Štefan Füle. Pak varoval imigranty, kteří jdou do Evropy jen na "pečené holuby"

03.08.2015 20:15 | Zprávy

Evropští politici by se měli co nejdříve domluvit na tom, že nelegální migranty bude EU posílat co nejrychleji tam, odkud na území Unie přišli. V pondělním pořadu Interview ČT24 to uvedl Štefan Füle, diplomat, bývalý eurokomisař pro rozšíření EU. Füle se rovněž vyjádřil k řecké krizi i k plánům na zavedení vícerychlostní Evropy.

Vždycky se v Evropě na něčem dohodneme, a pak se to nedodržuje, stěžoval si na ČT Štefan Füle. Pak varoval imigranty, kteří jdou do Evropy jen na "pečené holuby"
Foto: Petr Kupka
Popisek: Bývalý eurokomisař Štefan Füle na přednášce se studenty Ekonomické fakulty VŠB - TU Ostrava

Podle Füleho je třeba uprchlíky, kteří v těchto dnech zaplavují evropský kontinent, rozdělit do tří skupin. V té první jsou lidé, kteří například prchají před válečným konfliktem. Tito lidé by měli v EU získat azyl, je otázkou diskusí, na jak dlouho.

Ve druhé skupině jsou nelegální migranti. Ohledně nich by se měli politici všech zemí EU domluvit na tom, že je budeme co nejrychleji posílat tam, odkud přišli. Třetí skupina jsou migranti, které budeme potřebovat, protože jde o lidi kvalifikované. Takovou pracovní sílu prý potřebujeme, protože bez ní nebudeme v budoucnu konkurenceschopní.

Jen menšinu nelegálních migrantů se podařilo vrátit zpět

Füle uvedl, že azyl byl odepřen asi 55 % lidí z celkového počtu 620 tisíc uprchlíků. „Důvody pro udělení politického azylu nebyly shledány za dostatečné,“ konstatoval.

Problémem prý je, že když se domluvíme na nějaké společné politice, ne vždy ji dokážeme uskutečnit. „Například se dohodneme, že tuhle skupinu skutečně tvoří nelegální migranti, a měli by být odesláni do zemí, odkud přišli. A když se potom podíváte, nakolik jsme schopni to naplnit, tak zjistíte, že pouze 40 % z takto označených nelegálních migrantů bylo opravdu odesláno zpátky za hranice EU,“ upozornil Füle.

Výroky českého a německého prezidenta jsou jen zdánlivě protichůdné

Moderátorka pak dala do protikladu výrok českého prezidenta Miloše Zemana, který se o víkendu vyjádřil na adresu uprchlíků v tom smyslu, že musejí respektovat naše zákony, a pokud to nebudou akceptovat, musejí odejít pryč, protože je sem nikdo nezval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…