Vzpomínáte? Hořící Notre-Dame. „To nebyla elektroinstalace,“ obává se Jan Eichler

26.03.2021 21:15 | Zprávy

„Francouzi židovského vyznání utíkají, nechtějí čekat, až je tam zabijí. A chtějí i své děti a vnoučata přesunout někam, kde snad bude bezpečněji,“ píše o aktuálním napětí ve Francii politolog Jan Eichler na serveru Kupředudominulosti.cz. Nejen židé, ale i další Francouzi podle něj nyní čelí tlaku od džihádistů. A mění se i tamní společnost. Původní Francouzi se již obávají vycházet ven a stěhují se z oblastí, kde „se už cítili být cizinci“, zatímco politici trousí floskule a vymýšlejí patetické projevy. Řešení Eichler spatřuje ve směru od Marine Le Penové, a to i přesto, že by ji sám v žádném případě nevolil.

Vzpomínáte? Hořící Notre-Dame. „To nebyla elektroinstalace,“ obává se Jan Eichler
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V pařížské katedrále Notre-Dame vypukl před dvěma měsíci rozsáhlý požár, který ji těžce zdevastoval. V součanosti je budova hlídaná policisty v rekonstrukci, nelze se k ní dostat a přesto láká turisty

K Francii, která se od teroristických útoků v roce 2015 v Paříži potýká s výjimečným stavem či stavem, který se dosti vymyká normálu před útoky, Eichler říká, že by jej nenapadlo, že Francii něco takového potká a že to bude trvat tak dlouho. „To je, ať si říkáme, co chceme, obrovský úspěch džihádistů, tedy, že změnili francouzskou společnost a že je tam veliký strach,“ uvádí znalec Francie v rozhovoru.

Hrozba přitom přichází nejen od islamistů, nýbrž i od samotných bezpečnostních složek, jelikož se v rámci boje proti terorismu a extremismu ukrajují i svobody občanů. „Když se přehánějí opatření na zajištění bezpečnosti, znamená to, že se omezují svobody. A ve Francii omezování svobod už trvá opravdu hodně dlouho,“ hodnotí politolog.

Francouzi jsou podle něj pokrytečtí v tom, že jim sice omezování vadí, ale stěžují si jen doma. „Kam jsme to dopracovali tím, že máme takové množství přistěhovalců, takže se bojíme vycházet ven a stěhujeme se do jiných čtvrtí?“ takto si dle něj potají Francouzi pokládají dotazy. U nich to často nekončí a mnoho lidí se i odstěhovává z oblastí, kde „se už cítili být cizinci“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…