Z Babišovy složky. V roce 1982 se prý stal skutečně agentem StB

03.12.2011 16:34

Agentem StB jsem nebyl a podávám žalobu na ty, co to tvrdí. Tak reagoval miliardář Andrej Babiš na informace ohledně jeho údajné spolupráce s československou tajnou službou. Ústav paměti národa Slovenské republiky ale říká něco jiného. Má prý velkou část z Babišovy tehdejší složky.

Z Babišovy složky. V roce 1982 se prý stal skutečně agentem StB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Podle složky Babiše jakožto tehdejšího vedoucího pracovníka podniku zahraničního obchodu Petrimex StB vedla od listopadu 1980 jako "důvěrníka", což je spolupracovník, který nemusí o své spolupráci ani vědět. Jeho krycí jméno bylo Bureš.

V roce 1982 ale nastal obrat. V bratislavské vinárně U Obuvníka se v listopadu podle záznamu sešel Babiš s kapitánem Rastislavem Mátrayem a poručíkem Júliem Šumanem. Z důvěrníka "Bureše" se tam podle všeho stal agent.

Hlášení tajné policie konkrétně říká: "Kandidát byl vytěžen (vyzpovídán) k ohlasům na úmrtí soudruha Brežněva, o čemž je zpracován samostatný záznam. Poté byl kandidát vyzván, aby se vyjádřil, zda chce nadále spolupracovat s orgány kontrarozvědky, s čímž jmenovaný souhlasil. Po vyjádření souhlasu bylo jmenovanému oznámeno, že splňuje předpoklady kladené na spolupracovníka československé kontrarozvědky a byl mu předložen k podpisu písemný závazek, který byl zakamuflovaný v propagační brožuře. Kandidát závazek po přečtení podepsal bez dalších otázek a souhlasil, aby bylo i nadále používáno krycí jméno Bureš."

Sedmnáct schůzek s Burešem je zaúčtováno

Zprávu o získání pak kromě přítomných pánů podepsali i šéf ekonomické kontrarozvědky Milan Greguš a náčelník bratislavské správy tajné policie Jozef Vavro.

Mnoho spisů z Babišovy složky je nenávratně ztraceno kvůli různým procesům a skartacím. Ze zachovaného evidenčního listu výdajů se ale stále dá vyčíst například to, kolik si příslušníci StB účtovali náklady za občerstvení z celkem 17 schůzek s agentem Burešem v průběhu let 1982 až 1985.

Babiš ovšem tvrdí něco jiného. "Můj vztah k StB je podrobně popsaný v mém životopise na www.ano2011.cz. Opakuji, nebyl jsem agentem StB a činím v této věci právní kroky. Právníci podají příslušnou žalobu proti Ústavu paměti národa Slovenské republiky na ochranu osobnosti," brání se.

Informaci ohledně spisů ze slovenského ústavu paměti národa přinesl týdeník Euro.

Kníže "drží hubu". Nezná dokument

Karel Schwarzenberg, první muž TOP 09, nechtěl uvedená fakta více komentovat: Neznám dokument a nejsem odborník, tudíž se sluší, abych držel hubu," sdělil ParlamentnímListům.cz.

I když existují fakta, že na české politické scéně spolupracovali se Státní tajnou bezpečností prokazatelně i další lidé, podle šéfky Suverenity Jany Bobošíkové je to prý pro další fungování "nijak nediskreditovalo". 

"To, že byl členem KSČ a spolupracovníkem StB, se říká už hodně dlouho, není to novum. Měl by to StB asi osvětlit, třeba i soudně. To by ho mohlo hodně poskodit," komentoval pro ParlamentníListy.cz zase předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Podle předsedy Národních socialistů - levice 21. století Jiřího Paroubka by měl mít Babiš čistý štít i v této otázce, pokud chce prý kritizovat ostatní. "Stejně tak finance takového člověka do rádoby nápravného společenského hnutí nepříjemně zavánějí," dodal redakci Paroubek.


Z Babišova životopisu (kompletní ZDE):

Mnoho informací v tisku a mnoho útoků na mou osobu se točí kolem dezinformace, že jsem byl agentem StB. Státní bezpečnost taková, kterou znám já, a kterou znají všichni, kteří pracovali v podnicích zahraničního obchodu, hlídala ekonomické zájmy Československa. V PZO fungovala přesná pravidla: každý styk s cizincem bylo nutno hlásit, sepsat zápis; stejné to bylo se zahraničními služebními cestami. Do podniku chodil oficiální pracovník StB a kolem něj fungovalo množství jiných, kteří byli utajeni.

Příslušníci StB pracovali hlavně systémem pozvání na kafe a zjišťování informací, jestli náhodou někdo nebere provize od dodavatelů; fungovali úplně stejně, jako dnešní BIS. Ekonomická StB byla jiná než ta, která perzekuovala lidi, nedovolila jim cestovat nebo studovat. Poprvé jsem zjistil, že i jiná StB existuje, v r. 1980, kdy mi můj šéf zavolal a řekl, že mě budou volat nějací policisté z „februárky" a něco chtějí ohledně syrských fosfátů. Bylo mi asi 26 let, když mě předvolali, a protože jsem věděl, že se jedná o problém dovozu syrských fosfátů, pečlivě jsem si připravil analýzu, proč tyto fosfáty nedovážíme (byly nekvalitní a v našich chemičkách nepoužitelné).

Více k Andreji Babišovi ČTĚTE ZDE


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

reklama

autor: par

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

21:40 „To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

Když na jaře 2019 zavítal Andrej Babiš coby premiér do sídla CIA, vzbudilo to rozruch. Vyjádřila se …