Z Německa zní: Může za to internet. Lidé tam píší, co je napadne, a pak vyhrává Trump. Zregulovat! Jinak to u nás dopadne...

14.11.2016 9:08

Vítězství Donalda Trumpa nedá novinářům i téměř týden po vyhlášení voleb stále spát. Příčiny úspěchu „populisty“ Trumpa se snaží najít i redaktor německého týdeníku Zeit Christopher Herwartz. Dochází k závěru, že „za vše může Facebook“, který je prý třeba zregulovat.

Z Německa zní: Může za to internet. Lidé tam píší, co je napadne, a pak vyhrává Trump. Zregulovat! Jinak to u nás dopadne...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Trump, vlajka německa

„Ještě koncem července si přálo za amerického prezidenta Donalda Trumpa 34 % voličů, ovšem o dva měsíce později to bylo již 44 % Američanů. Přece se z nich nemohli stát rasisté za pouhé dva měsíce. Nečekaný volební výsledek se tedy musel ‚rýsovat‘ mnohem dříve,“ soudí Herwartz a dodává, že ani současné Německo není vůči tomuto populistickému a krajně pravicovému viru imunní. „Nenávist vůči přistěhovalcům, homosexuálům a muslimům je značná.“

Podle Herwartze je nutné se proti tomuto trendu začít bránit, protože je otázkou spíš měsíců než let, kdy může politik podobný Trumpovi uspět i v Německu. „Jedním z důvodů, proč se těmto politikům nyní daří ve Spojených státech i Evropě, je vzestup sociálních sítí. K veřejnosti tak může nyní promlouvat fakticky každý. Kdo má přístup k Facebooku, může nyní burcovat veřejnost k odporu,“ píše německý novinář a připomíná, že právě Facebook hrál klíčovou úlohu při změně režimu v Egyptě a spuštění tzv. arabského jara.“

Anketa

Zvítězí Norbert Hofer v nadcházejících prezidentských volbách v Rakousku?

98%
2%
hlasovalo: 5994 lidí

Celý text v němčině je ZDE.

Jako správný pokrokový novinář proto Herwartz volá po zavedení nových pravidel na Facebooku. „Čím agresivnější komentář je na sociální sítě vložen, tím bouřlivější reakce lidí spouští. To platí právě i pro komentáře a on-line vysílání Donalda Tumpa. O pravdu v těchto situacích vůbec nejde. Příznivci krajní pravice se navzájem přebíjejí ve sdílení ještě větších lží a neskutečnějších konspiračních teorií. Zatímco zavedená americká média informovala o obou prezidentských kandidátech skvělým způsobem, na Facebooku šlo pouze o urážení a pomluvy.“

„Ale v Německu není situace o mnoho lepší. Politici z AfD pochopili, jaké možnosti jim nabízí Twitter a Facebook v šíření nenávisti. Co s tím vlastně můžeme dělat?“ uvažuje mladý německý novinář a poukazuje na nutnost regulovat sociální sítě. „Digitalizace změnila způsob komunikace, ale demokratický systém se nemění, byť mezi tím americkým a německým panují rozdíly. Nyní nastal čas na změnu, ale v samotném Německu nevidím žádnou vůli k provedení těchto změn,“ zlobí se německý novinář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…