Z Prahy do Šanghaje bez přestupu již příští jaro

10.11.2015 14:05

Na jaře příštího roku by mohlo být zavedeno nové letecké spojení mezi Prahou a Šanghají. Na dnešním Čínském investičním fóru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Linka připravovaná za spolupráce s čínským leteckým přepravcem China Eastern by tak měla rozšířit spojení s Čínou. V září byl zahájen provoz přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem, který provozuje čínská Hainan Airlines.

Z Prahy do Šanghaje bez přestupu již příští jaro
Foto: Radim Panenka
Popisek: Pohled na Šanghaj

"Pevně věřím, že již na jaře příštího roku naváže na linku Hainan Airlines nový projekt českého leteckého přepravce a společnosti China Eastern novým spojením mezi Prahou a ekonomickým centrem Asie - Šanghají," řekl premiér.

Českým dopravcem, který by měl na spojení obou měst spolupracovat, by měla být společnost Travel Service. Zahájení jednání dnes ČTK potvrdila mluvčí firmy Vladimíra Dufková s tím, že rozhovory jsou na samém počátku, a firma je tedy nebude v tuto chvíli více komentovat. Travel Service je největší tuzemskou leteckou společností. Desetiprocentní podíl ve firmě patřící do skupiny Unimex Group, vlastněné Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem, koupil nedávno čínský investiční fond CEFC. Ten původně oznámil zájem v dopravci držet 40procentní podíl.

Dále premiér uvedl, že během své návštěvy Číny ke konci listopadu projedná s čínskými nejvyššími představiteli smlouvu o strategickém partnerství. Ta bude podle něj podepsána v Praze příští rok při příležitosti návštěvy čínského prezidenta.

Sobotka také zopakoval, že by se ČR mohla stát základnou pro vstup čínských finančních institucí na středoevropský trh. V této souvislosti uvedl, že čínské finanční instituce ICBC, China Development Bank a China Construction Bank uvažují stejně jako Bank of China o založení pobočky v ČR. Ta začne působit v ČR do konce roku a sídlit bude v pražském Florentinu.

Během listopadové cesty Sobotka podepíše v Číně rovněž dohodu o zapojení České republiky do iniciativy Nová hedvábná stezka. Cílem projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou. Součástí je například vybudování nové infrastruktury včetně železničních koridorů. Podle odborníků má Hedvábná stezka snížit závislost Číny na trasách pro námořní nákladní dopravu, na kterých mají převahu evropští rejdaři.

Hlavním cílem dvoudenního Čínského investičního fóra (CIF)je rozvoj ekonomické a investiční spolupráce. Přítomno je na 500 politiků a obchodníků z Číny a přes 200 hostů ze zemí střední a východní Evropy. V rámci jednání by mohly být oznámeny další čínské investice do tuzemských podniků. Sobotka například uvedl, že se připravuje vznik vědeckého a výzkumného centra tradiční čínské medicíny za více než 250 milion korun.

V posledních měsících se česko-čínské vztahy zintenzivňují, a to především díky prezidentu Miloši Zemanovi, který byl v Číně jako prezident už dvakrát, naposledy na začátku září, kdy se mimo jiné jako jediný západoevropský vysoký státník zúčastnil vojenské přehlídky na náměstí Tchien-an-men, které je po masakru studentů z roku 1989 čínskou armádou považováno za symbol porušování lidských práv v Číně. Během Zemanovy zářijové návštěvy byla také oznámena řada čínských investic v ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…